BIS. Okresy ostrych przecen na giełdach mogą powtórzyć się w 2019 r.

Okresy ostrych przecen na giełdach, jakie widzieliśmy w ostatnich miesiącach, mogą wielokrotnie powtórzyć się w 2019 r. Będzie to jeden ze skutków normalizacji polityki pieniężnej przez banki centralne – mówi najnowszy raport bazylejskiego Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS), czyli instytucji nazywanej „bankiem banków centralnych".

Publikacja: 18.12.2018 05:06

BIS. Okresy ostrych przecen na giełdach mogą powtórzyć się w 2019 r.

Foto: Bloomberg

– Napięcia rynkowe, które widzieliśmy w tym kwartale, nie były izolowanym zdarzeniem. Normalizacja polityki pieniężnej musiała być wyzwaniem, zwłaszcza że towarzyszą jej napięcia handlowe oraz niepewność polityczna – twierdzi Claudio Borio, szef departamentu polityki pieniężnej i gospodarki w BIS.

Na razie wszystko wskazuje na to, że amerykański Fed będzie w przyszłym roku nadal zacieśniał politykę pieniężną, a Europejski Bank Centralny będzie odchodził od stymulowania gospodarki. Rynek spodziewa się, że Rezerwa Federalna podwyższy w środę swoją główną stopę procentową o 25 pb. (do przedziału 2,25 proc. – 2,5 proc.). Z dotychczasowych projekcji Fedu wynika, że chce on w 2019 r. podwyższyć stopy jeszcze trzykrotnie, ale część inwestorów ma nadzieję, że zrobi to tylko raz. EBC wraz z końcem 2018 r. przestanie skupować aktywa w ramach programu QE i być może podwyższy w 2019 r. stopy. Możliwe również, że Bank Japonii zacznie w 2019 r. zmniejszać stymulację gospodarki.

Czytaj więcej na parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
DeepSeek wstrząsnął rynkami
Gospodarka światowa
DeepSeek z Chin pobiła ChatGPT i wywraca rynek do góry nogami. Dobra wiadomość dla Polski
Gospodarka światowa
Czy Trump stał się łagodny dla Pekinu?
Gospodarka światowa
Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna