Szanghaj znów łapał wiatr hossy w żagle

Rynek w Państwie Środka rósł w ostatnich dwóch miesiącach dużo szybciej niż inne rynki wschodzące.

Publikacja: 05.03.2019 05:02

Szanghaj znów łapał wiatr hossy w żagle

Foto: Bloomberg

Indeks Shanghai Composite przebił się przez kluczowy poziom oporu wynoszący 3 tys. pkt i znalazł się najwyżej od czerwca 2018 r. Od początku roku zyskał już 21 proc., co czyni go w tym okresie najlepszym indeksem giełdowym świata. Dobrze sobie radzi również Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zyskując 12 proc. od początku stycznia. Paliwem do zwyżek na chińskim rynku akcji wciąż są nadzieje na umowę handlową pomiędzy USA i Chinami, a także na działania władz ChRL stymulujące gospodarkę. We wtorek zaczynają się obrady Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli chińskiego parlamentu. Premier Li Keqiang ma na nich przedstawić założenia polityki gospodarczej na 2019 r. Z przecieków wynika, że szykowane jest cięcie podatku VAT, które mogłoby stymulować gospodarkę na około 90 mld USD.

Dyskusja o cłach

„Wall Street Journal" donosi, że Chiny zaproponowały amerykańskim negocjatorom obniżkę ceł na część amerykańskich produktów, w tym na żywność, chemikalia oraz samochody. Ponadto zaproponowały zakupy amerykańskiego gazu skroplonego za 18 mld USD. Chcą jednak, by USA cofnęły karne cła nałożone w zeszłym roku na chińskie produkty sprowadzane do Stanów Zjednoczonych za 200 mld USD rocznie. Dyskusje pomiędzy negocjatorami toczą się wokół tego, czy obniżka ceł na towary z Chin ma zostać przeprowadzona jednorazowo, czy będzie dokonana stopniowo. W drugim scenariuszu USA będą mogły się z niej wycofać, jeśli uznają, że Chiny nie wypełniają swojej części umowy.

Nie wyznaczono jeszcze daty spotkania chińskiego przywódcy Xi Jinpinga i amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. „WSJ" wskazuje jednak, że ten szczyt, finalizujący porozumienie handlowe, mógłby się odbyć w okolicach 27 marca.

Pole do zwyżek

Optymizm związany z umową handlową przyciąga na chiński rynek inwestorów zagranicznych. Według danych agencji Bloomberga do amerykańskich funduszów ETF inwestujących na rynkach wschodzących napłynęło w zeszłym tygodniu 383,9 mln USD netto. Z tego aż 215,1 mln USD trafiło do Chin i Hongkongu. W zeszłym tygodniu indeks Shanghai Composite wszedł w hossę, zyskując ponad 20 proc. od dołka z początku roku.

Część analityków widzi więc pole do dalszych zwyżek na chińskich giełdach. – Spodziewamy się średnich zwyżek po 4 proc., jeśli informacje dotyczące negocjacji handlowych nadal będą dobre. Widzimy większą wartość w chińskich spółkach z silną ekspozycją na USA niż w regionalnych eksporterach – twierdzi Timothy Moe, strateg z Goldman Sachs.

– Spodziewamy się dalszych zwyżek, ale w wolniejszym tempie i w zależności od tego, czy zostaną zapowiedziane działania pobudzające wzrost gospodarczy i w zależności od oczekiwań co do wyników spółek w drugiej połowie roku – wskazuje John Normand, strateg z JPMorgan Chase.

PARKIET

Poprawa nastrojów jest widoczna nie tylko na chińskich giełdach. Ogólnoświatowy indeks MSCI World zyskał w styczniu i w lutym 11 proc. To był dla niego najlepszy początek roku od 1991 r. Na światowe giełdy napłynęło w dwa miesiące ponad 3 bln USD.

– Premia za ryzyko spadała pomimo tego, że globalny wzrost gospodarczy słabnie. Poprawę nastrojów inwestorów wspierało bardziej łagodne nastawienie banków centralnych – wyjaśnia Robert McAdie, strateg z BNP Paribas. Kluczowe dla inwestorów było szczególnie złagodzenie nastawienia przez amerykańską Rezerwę Federalną. Pomogło to w ostatnich tygodniach wielu rynkom wschodzącym.

Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz
Gospodarka światowa
Czy cięcie prognoz zysku zagraża zwyżkom?