BIS. CLO podobne jak papiery subprime?

Bank Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) z Bazylei, czyli instytucja nazywana bankiem banków centralnych, dostrzega potencjalne ognisko kryzysu na rynku tzw. pożyczek lewarowanych (ang. leveraged loans), czyli kredytów udzielanych osobom i spółkom posiadającym już duże zadłużenie lub kiepskie ratingi.

Publikacja: 24.09.2019 05:00

BIS. CLO podobne jak papiery subprime?

Foto: Adobestock

Według danych BIS wartość tych pożyczek udzielanych na całym świecie sięgnęła w tym roku 1,4 bln USD, z czego blisko 1,2 bln USD przypada na dług denominowany w dolarach. Analitycy BIS wskazują, że wokół tych pożyczek stworzono podobnie ryzykowną inżynierię finansową jak wokół pożyczek hipotecznych subprime w USA przed kryzysem z 2007 r.

Pożyczki subprime, czyli kredyty hipoteczne niskiej jakości, przed 2007 r. niemal zawsze sekurytyzowano, czyli łączono w pakiety z innymi pożyczkami hipotecznymi i opierano na nich instrumenty finansowe znane jako CDO. Pęknięcie bańki na rynku nieruchomości i silny wzrost odsetka niespłacanych kredytów subprime przełożyły się na załamanie rynku CDO i ogromne straty spekulujących nimi instytucji finansowych z całego świata. Analitycy BIS zwracają uwagę, że pożyczki lewarowane też są poddawane sekurytyzacji na dużą skalę. Na kredytach tych opierane są instrumenty finansowe znane jako CLO (ang. collateralised loan obligations). W przypadku kredytów tego typu udzielonych w dolarach sekurytyzacją objęto 50 proc. z nich, a w przypadku pożyczek lewarowanych w euro 60 proc. „Szybki wzrost rynku pożyczek lewarowanych oraz instrumentów CLO nosi podobieństwa do sytuacji na rynku amerykańskich pożyczek subprime oraz instrumentów CDO przed globalnym kryzysem finansowym" – piszą eksperci BIS.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Trump apeluje o obniżki stóp, szef Fed woli poczekać
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych wciąż silny
Gospodarka światowa
Ropa po 65 dolarów. Kiedy kierowcy mogą liczyć na tańsze paliwo?
Gospodarka światowa
Donald Trump uderza cłami. Co to znaczy dla świata, gospodarek i rynków?
Gospodarka światowa
1,7 bln dolarów wyparowało z Wall Street
Gospodarka światowa
Janusz Jankowiak: Trumpowska recepta dobrze się sprzedaje, choć jest chora