Wielka Brytania. Dywidend nie będzie

Najwięksi pożyczkodawcy na Wyspach wstrzymali wypłatę dywidend, co ma im pomóc zachować miliardy funtów na czas kryzysu gospodarczego spowodowanego koronawirusem. W efekcie notowania banków zanurkowały.

Publikacja: 02.04.2020 05:00

Wielka Brytania. Dywidend nie będzie

Foto: AFP

HSBC, Standard Chartered, Royal Bank of Scotland, Barclays i Lloyds poinformowały, że nie podzielą się w tym roku zyskiem wypracowanym w 2019 r. Ich akcje taniały podczas środowej sesji odpowiednio o 8 proc., 7,25 proc., 6 proc., 6,7 proc. i 5,6 proc. Notowania banków ciągnęły w dół indeks FTSE 100, który na początku sesji spadał 4 proc.

Pięć największych banków w Wielkiej Brytanii planowało wypłacić 7,5 mld funtów w dywidendach w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Oświadczenia banków pojawiły się po tym, jak organ nadzoru ostrożnościowego Banku Anglii napisał do pożyczkodawców prośbę o anulowanie wypłaty dywidendy, zwracając jednocześnie uwagę na ich rolę we wspieraniu gospodarki.

Bank Anglii podkreślił, że środki, które zostałyby wypłacone akcjonariuszom, będą mogły zostać przeznaczone na udzielanie kredytów i pożyczek, aby przeciwdziałać skutkom pandemii koronawirusa.

Specjaliści wskazują jednak, że brytyjski system bankowy jest lepiej przygotowany na nadchodzący kryzys ze względu na wcześniejszą mobilizację branży przed ewentualnym szokiem związaym z brexitem.

– Od pewnego czasu jesteśmy w pozycji obronnej. Nie tylko pod względem ryzyka, ale także pod względem płynności i kapitału – powiedział Tushar Morzaria, dyrektor finansowy w Barclays.

Ponadto organ nadzorczy wystosował ostrzeżenie, w którym napisał, że spodziewa się, że banki nie wypłacą żadnych premii pieniężnych pracownikom na wysokich szczeblach.

Podobne stanowisko przyjęli europejscy decydenci. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego wydał oświadczenie wzywające banki do ustalenia premii na bardzo konserwatywnym poziomie i rozważenia wypłaty bonusów w akcjach zamiast w gotówce.

– Banki, akcjonariusze, menedżerowie i osoby zarządzające ryzykiem powinny przemyśleć, gdzie obecnie jesteśmy, i starać się zachować jak najwięcej kapitału – powiedział Andrea Enria, przewodniczący rady ds. nadzoru EBC. DOS

Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy
Gospodarka światowa
500 mld USD na sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Kara za fentanyl i koniec globalnego CIT
Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję