Korupcja odnosi się do aktu nadużycia władzy dla osobistych korzyści. Obejmuje szeroki zakres działań, w tym przyjmowanie łapówek w celu patronatu kosztem urzędu publicznego lub korporacyjnego, po wykorzystywanie uprawnień do działań, które są mniej niż usankcjonowane i/lub legalne.
Korupcja jest w różnym stopniu trwałym zjawiskiem na całym świecie. Najczęściej występuje w krajach rozwijających się iw mniejszym stopniu występuje również w krajach rozwiniętych. Według cytowanego przez EconStor raportu Banku Światowego, szacuje się, że rocznie na całym świecie płaci się łapówki w wysokości 1 biliona dolarów amerykańskich.
Korupcję jako zjawisko można określić ilościowo za pomocą równania zaproponowanego przez Roberta Klitgaarda w 1998 roku: C = R + D – A, gdzie C oznacza korupcję, R monopol, D uznaniowość w podejmowaniu decyzji, zaś A – odpowiedzialność.
Portal Yahoo!finance przygotował listę 25 najbardziej skorumpowanych krajów świata. Reprezentują w zasadzie trzy kontynenty: Afrykę, Amerykę Południową i Azję. Najwięcej skorumpowanych państw ma Afryka: 11, licząc z Komorami 12, a dodając Libię - 13. Ameryka Południowa to cztery kraje, Azja – osiem.
Pierwsze miejsce zajął reprezentujący Afrykę Sudan Południowy (nie mylić z Sudanem). Raport Centrum Zasobów Antykorupcyjnych U4 podkreśla cztery główne rodzaje korupcji w kraju, a mianowicie korupcję polityczną, patronat, malwersacje i korupcję biurokratyczną.