Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.11.2021 14:09 Publikacja: 02.11.2021 14:09
Foto: Bloomberg
Gdy w 2019 r. Kyrsten Sinema wygrała wybory do Senatu, postępowi demokraci cieszyli się z tego, eksponując m.in. to, że jest ona pierwszą kobietą otwarcie przyznającą się do ateizmu i biseksualizmu, która zasiadła w izbie wyższej amerykańskiego parlamentu. Minęło kilkanaście miesięcy i nie słychać już pochwał postępowców wobec pani senator z Arizony. Co więcej, stała się ona osobą znienawidzoną przez lewe skrzydło Partii Demokratycznej. O skali tej niechęci może świadczyć incydent z początku października. Grupka aktywistów, zadających Sinemie konfrontacyjne pytania i filmujących ją, weszła za panią senator do publicznej toalety. „Absolutnie nękajcie Sinemę poza kabiną toaletową" – skomentował to feministyczny portal Jezebel (później, po fali oburzenia, zamienił słowo „nękajcie" na „szukajcie konfrontacji"). Przyczyna takich zachowań? Sinema, jako jedna z dwojga umiarkowanych demokratycznych senatorów, blokowała projekt ustawy Build Back Better, czyli propozycję wydatków wartą aż 3,5 bln USD. Sprzeciwiała się też podwyżkom CIT i górnej federalnej stawki PIT. „Ona blokuje naszą ścieżkę do obywatelstwa, ochronę przed deportacjami, płatną opiekę rodzicielską, sprawiedliwość klimatyczną, niższe koszty leków oraz wiele innych rzeczy, których potrzebujemy" – mówił komunikat zrzeszającej nielegalnych imigrantów organizacji LUCHA, która odpowiadała za incydent z nękaniem Sinemy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zwolnienie szefa Fedu za bardzo kojarzyłoby się inwestorom z praktykami stosowanymi w Turcji. Obecnie wygląda więc na to, że prezydent Donald Trump nie popełni takiego błędu, ale nadal będzie krytykował politykę Rezerwy Federalnej.
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas