Miesiąc na rynkach. Makroekonomia nie uzasadnia zwyżek

Fed jest jastrzębi i tak też pozostanie. Z kolei w strefie euro recesja jest niemal przesądzona. To nie są sprzyjające warunki dla rynków – mówią Dariusz Świniarski, zarządzający w Skarbiec TFI, oraz Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku.

Publikacja: 10.11.2022 19:07

Gościem Przemysława Tychmanowicza byli (od góry): Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku, oraz

Gościem Przemysława Tychmanowicza byli (od góry): Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku, oraz Dariusz Świniarski, zarządzający funduszami w Skarbiec TFI.

Foto: tv.rp.pl

Fed utrzymuje jastrzębi przekaz, a mimo to na rynkach ostatnio zagościł optymizm. Fed już nie jest taki straszny? Inwestorzy liczą, że tzw. pivot jest już tuż za rogiem?

Dariusz Świniarski (DŚ): Od sierpniowego wystąpienia szefa Fedu w Jackson Hall w zasadzie każda jego wypowiedź jest mocno jastrzębia. Jest to tłumaczone zakotwiczeniem oczekiwań inflacyjnych i chęcią wysłania jasnego przekazu do rynków. Po ostatnim posiedzeniu i sygnałach z Fedu wycena stóp procentowych poszła w górę. Oczywiście wszyscy czekamy na kolejne decyzje. Rynek oczekuje, że w grudniu będziemy mieli podwyżkę stóp o 50 pkt bazowych i to może być przyczyną rajdu ulgi na rynkach.

Tylko że dane z USA, które wciąż są bardzo mocne, dają Fedowi duże pole do popisu.

Łukasz Tarnawa (ŁT): Dokładnie tak. Potencjalna mniejsza podwyżka stóp na kolejnym posiedzeniu wcale nie oznacza jednak gołębiego przekazu w kontekście przekazu szefa Fedu, który wskazał, że stopy procentowe dojdą do wyższego poziomu, niż to się zakłada. Rynek chciałby gołębich sygnałów, inwestorzy stoją w blokach startowych, natomiast makroekonomia na to nie pozwala.

Rodzi się więc pytanie o trwałość ostatniego odbicia na rynku. Ten optymizm jest nadmierny?

: Faktycznie ciężko obecnie doszukiwać się pozytywnych impulsów ze strony makroekonomii, które wspierałyby rynek akcji. W Polsce przecież za kilka kwartałów spodziewane jest spowolnienie gospodarcze. Oczywiście zawsze znajdą się spółki, które w takich warunkach będą radziły sobie lepiej, natomiast jeśli chodzi o same indeksy, to ciężko, poza chwilowymi przepływami kapitału, doszukać się czynników, które kreowałyby dobre otoczenie do wzrostów. Rynek gra natomiast swój scenariusz, pod coś te wzrosty są i kapitał przepływa. Nasza giełda przecież też była rekordowo tania, jeśli chodzi chociażby o takie wskaźniki jak cena do zysku.

Warunki makro może się jakoś znacząco nie poprawiły, ale mamy chociażby ciepłą jesień. Ona oddala widmo recesji w Europie czy jest ona jednak nieunikniona?

ŁT: Mleko się już rozlało. Pokłosie wojny, szok surowcowy, inflacja i niespodziewanie ostra polityka banków centralnych oznaczają, że recesja w strefie euro jest praktycznie przesądzona. To oznacza, że prawdopodobnie od IV kwartału będziemy mieli spadek PKB i przynajmniej pierwsze półrocze 2023 r. też będzie na minusie.

Ale przecież rynki akcji wyprzedzają realną gospodarkę. Może więc te mocne spadki, które obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach, uwzględniły te problemy?

: Śmiem wątpić, czy rynki faktycznie zdyskontowały już recesję. Nie znamy przecież jeszcze jej skali, natomiast biorąc pod uwagę wiele czynników, niestety widać, że to wszystko ewoluuje w stronę niekorzystnego scenariusza. Do tej pory myśleliśmy, że inflacja jest przejściowa, a wcale tak nie jest. A jeśli tak, to restrykcyjna polityka monetarna też będzie musiała być rozciągnięta w czasie, a to oznacza trudniejsze warunki finansowania dla wielu podmiotów.

To wszystko dotyka nie tylko rynku akcji, ale też i długu. Na którym z nich dzisiaj łatwiej więc o okazje inwestycyjne?

: Na rynku akcji zawsze znajdą się spółki, które idą pod prąd. Rynek długu pokazał natomiast, że jest bardzo rozchwiany. Dług rządowy z rentownością 9 proc. oczywiście jest atrakcyjną okazją, ale czy nie będzie 10 proc.? Dzisiaj ciężko to przewidzieć.

parkiet.com

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem
Gospodarka krajowa
Rząd zwiększa tegoroczny deficyt do 240 mld zł