Unia chce zgarnąć część VAT lub CIT

Komisja Europejska będzie otwarcie dyskutowała o nowych podatkach. Janusz Lewandowski komisarz UE ds. budżetu obiecał, że żadne decyzje nie zapadną za kotarą np. w sprawie podatku od biletów lotniczych

Aktualizacja: 25.02.2017 21:28 Publikacja: 13.04.2011 13:40

Unia chce zgarnąć część VAT lub CIT

Foto: Fotorzepa, Darek Golik dk Darek Golik

- W dyskusji o nowych źródłach dochodów UE nie może być żadnych tabu - stwierdził Lewandowski w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild". Jego zdaniem, można sobie wyobrazić europejski podatek, np. od biletów lotniczych.

- Obecnie Unia finansowana jest przede wszystkim poprzez wpłaty z krajów członkowskich - wyjaśnił komisarz. - A zgodnie z założeniami mieliśmy się finansować z własnych środków - np. wpływami z ceł, tyle tylko, że one są coraz niższe. Dlatego potrzebujemy nowych pomysłów - dodał Lewandowski.

Przy czym nie chodzi o nowe, czy większe wydatki, ale o uporządkowanie przychodów UE na nowo, w tym także zasadnicze przemyślenie tzw. rabatu brytyjskiego, czyli przysługującej Wielkiej Brytanii ulgi we wpłatach do kasy unijnej.

- Dzięki nowym źródłom dochodów własnych UE niemiecka składka do unijnego budżetu mogłaby nawet spaść - powiedział Lewandowski, pytany, czy Niemcy będą zmuszone jeszcze więcej wpłacać do unijnej kasy.

Jako pomysły dodatkowego finansowania Unii komisarz wymienił stały udział wspólnoty we wpływach z podatku VAT, opłatę od biletów lotniczych albo podatek od transakcji finansowych. - Musimy o tym dyskutować bez tabu. Jest jasne, że gdy UE będzie mieć takie wpływy, spadną wpłaty bezpośrednie państw do kasy UE - dodał.

Oczywiście decyzje o nowym haraczu podejmą wspólnie państwa członkowskie, a zaakceptują parlamenty narodowe. Bez tego żadnego nowego obciążenia nie będzie.

Lewandowski przedstawił propozycje dotyczące przeglądu unijnego budżetu jesienią 2010 roku - w tym nowych źródeł zasilania kasy UE. Komisja Europejska przeanalizowała sześć opcji zwiększenia budżetu UE poprzez nowe źródła dochodu, inaczej określane europodatkiem. Wśród pomysłów wymieniano - podatek od sektora finansowego, wpływy z handlu prawami do emisji CO2, przejęcie części VAT lub CIT, podatek w postaci tzw. opłaty od transportu lotniczego oraz podatek energetyczny.

UE nie może pobierać europodatku, dlatego chodzi tu o przekazanie części dochodu z podatków zbieranych przez kraje do budżetu UE. Propozycje te budzą sprzeciw wielu państw unijnych.

Gospodarka krajowa
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka krajowa
Polacy mogą zaskoczyć rynek wydatkami
Gospodarka krajowa
Inflacja nie daje o sobie zapomnieć
Gospodarka krajowa
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka krajowa
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce na tegorocznych maksimach, czyli „co by było, gdyby”