Przemysł prężnie się rozwija

W marcu drugi miesiąc z rzędu hamowało tempo rozwoju polskiego przemysłu, ale i tak pierwszy kwartał br. był pod tym względem najbardziej udany od roku – wynika z danych banku HSBC i firmy analitycznej Markit Economics.

Publikacja: 01.04.2015 12:55

Przemysł prężnie się rozwija

Foto: Fotorzepa, Rafał Klimkiewicz rk Rafał Klimkiewicz

Publikowany przez nie wskaźnik PMI, obrazujący koniunkturę w przemyśle na podstawie ankiety wśród menedżerów przedsiębiorstw, wyniósł w marcu 54,8 pkt, w porównaniu do 55,1 pkt w lutym. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści spodziewali się średnio, że PMI wróci do styczniowego poziomu 55,2 pkt.

Każde wskazanie PMI powyżej 50 pkt oznacza poprawę koniunktury, a dystans od tej granicy jest miarą tempa tej poprawy. Marcowy odczyt świadczy więc o tym, że polski przemysł nadal się szybko rozwija. Średnio w całym I kwartale PMI był zaś najwyżej od I kwartału 2014 r. Wcześniej równie udany był dla polskich producentów IV kwartał 2010 r.

Z marcowego odczytu PMI, choć okazał się słabszy od oczekiwań, płyną dość optymistyczne wnioski. Subindeks tego wskaźnika wyrażający zmiany zatrudnienia w firmach produkcyjnych wyrównał rekord ze stycznia 2014 r. To oznacza, że zatrudnienie w przemyśle, rosnące nieprzerwanie od sierpnia 2013 r., w marcu zwiększyło się najbardziej od ponad roku.

- Przedsiębiorstwa uzasadniały rekrutację nowych pracowników wyższą produkcją, liczbą nowych zamówień oraz restrukturyzacją w firmach. Potwierdza to naszą ocenę sprzed miesiąca, że wysoki stopień wykorzystania mocy wytwórczych w polskim przetwórstwie, który zgodnie z badaniami GUS w I kw. był najwyższy od III kw. 2008 r., oddziałuje w kierunku znaczącego wzrostu popytu na pracę w tym sektorze – skomentował Krystian Jaworski, ekonomista z banki Credit Agricole.

W ocenie Łukasza Kozłowskiego, eksperta Pracodawców RP, wysoki odczyt subindeksu PMI wyrażającego poziom zatrudnienia w firmach „to kolejny argument przemawiający za tym, że możliwy jest spadek stopy bezrobocia rejestrowanego do wartości jednocyfrowych w III kwartale br.". W lutym stopa ta była na poziomie 12 proc.

Poprawa koniunktury widoczna jest też w strefie euro. W marcu indeks PMI dla tamtejszego sektora przetwórczego wzrósł do najwyższego od 10 miesięcy poziomu 52,2 pkt. Tydzień temu firma Markit wstępnie szacowała, że wskaźnik ten sięgnie 51,9 pkt.

Przemysł w strefie euro rozwija się nieprzerwanie od 21 miesięcy, ale koniunktura w tym regionie jest mocno zróżnicowana. Podczas gdy w Niemczech PMI wyniósł w marcu 52,8 pkt, we Francji tylko 48,8 pkt. To oznacza, że nad Sekwaną w przemyśle aktywność wciąż maleje, choć wolniej, niż w lutym.

Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski
Gospodarka krajowa
Stopa bezrobocia w marcu spadła. Blisko 830 tys. zarejestrowanych bezrobotnych
Gospodarka krajowa
Efekt Wielkanocy. Późniejsze święta odbiły się czkawką w danych