Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.03.2017 06:00 Publikacja: 28.03.2017 06:00
Bohdan Wyżnikiewicz, członek zarządu IBnGR
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
– Rozwiązujemy ten zespół z powodów materialnych. On sobie po prostu finansowo od dłuższego czasu nie radził – powiedział „Parkietowi" prof. Leszek Pawłowicz, wiceprezes IBnGR kierujący Gdańską Akademią Bankową (to wydzielona organizacyjnie i finansowo część Instytutu). – Poszczególne projekty w ramach Instytutu nie muszą być zyskowne, ale muszą być w stanie się utrzymać – dodał.
Wyżnikiewicz, który formalnie wciąż jest członkiem zarządu IBnGR i dyrektorem jego warszawskiego oddziału, jest przekonany, że badania gospodarki i jej poszczególnych sektorów mogą być opłacalne. IPAG, który będzie miał status prawny fundacji, ma też prowadzić działalność gospodarczą, z której nadwyżek finansowana będzie działalność statutowa. Ta ostatnia będzie obejmowała m.in. prognozy podstawowych wskaźników makroekonomicznych, które zespół Wyżnikiewicza publikuje nieprzerwanie od 1994 r. – Formuła IBnGR jest stopniowo zmieniana. Zarząd postanowił przekształcić ośrodek z instytutu eksperckiego, z którym się utożsamiam, w think tank obywatelski – tłumaczy Wyżnikiewicz, który z IBnGR związany był przez niemal ćwierć wieku, a w mediach był twarzą tego ośrodka badawczego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
W marcu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w Polsce 5,3 proc. – podał w czwartek GUS. Przez rok liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy urosła o niespełna 8 tys.
Sprzedaż detaliczna w marcu znów spadła rok do roku, wypadając ciut gorzej od średniej prognoz ekonomistów. Jednak dane nie wyglądają tak źle, jak mogłoby się wydawać.
Sprzedaż detaliczna spadła w marcu o 0,3 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). Te dane są kolejnym wsparciem dla oczekiwań obniżki stóp procentowych przez RPP już w maju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas