Firmy źle oceniają działalność fiskusa

Aż 31 proc. polskich podatników jest niezadowolonych z działalności organów podatkowych. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie Środkowo-Wschodniej – wynika z badań przeprowadzonych przez firmę PwC.

Publikacja: 11.12.2019 05:10

Firmy źle oceniają działalność fiskusa

Foto: Adobestock

Spore niezadowolenie wykazali też biorący udział w ankiecie podatnicy ze Słowenii (37 proc.), Czech (30 proc.) oraz Bośni i Hercegowiny (22 proc.). Zupełnie inaczej wygląda fiskus w oczach mieszkańców Słowacji i Litwy. Tam aż 50 proc. respondentów badania pozytywnie ocenia działania organów skarbowych.

Badania firmy PwC dotyczyły przede wszystkim tego, jak podatnicy oceniają działanie fiskusa w sytuacji, gdy zwracali się doń o pomoc lub wyjaśnienia.

Fiskus się nie spieszy

Do najczęściej wymienianych przyczyn niezadowolenia z działalności organów skarbowych w naszym regionie Europy należały długie terminy rozstrzygania lub odpowiadania na zapytania (39 proc.), brak profesjonalizmu urzędników podatkowych i rozliczania ich za błędy (32 proc.), przedłużające się kontrole skarbowe (31 proc.) oraz obsługa infolinii (27 proc.).

Badanie przeprowadzono od marca do września 2019 r. w 17 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wzięło w nim udział 872 respondentów, reprezentujących kadrę kierowniczą z obszarów finansowo-podatkowych.

Ankietowani w Polsce jakość pomocy uzyskanej od organów podatkowych oceniali najczęściej jako „satysfakcjonującą" – takiej odpowiedzi udzieliło 44 proc. badanych. Z kolei jako bardzo dobrą oceniło ją 25 proc. Pomoc była „niesatysfakcjonująca" według 31 proc. ankietowanych.

Jednocześnie aż 57 proc. respondentów w naszym kraju przyznało, że odwołuje się od decyzji pokontrolnych polskiej skarbówki.

Minister i związkowcy chcą poprawy

Poprawę kontaktów na linii urząd skarbowy – podatnik deklaruje minister finansów. – Chcę, żebyśmy traktowali podatników jako naszych klientów i partnerów. My pracujemy dla społeczeństwa – powiedział minister Tadeusz Kościński podczas poniedziałkowej konferencji poświęconej innowacjom.

Ale nie tylko kierownictwu administracji skarbowej zależy na poprawie jakości kontaktów z podatnikami.

Pole do działania dostrzegają też związkowcy działający w służbach skarbowych. W najbliższych dniach zamierzają złożyć do ministra petycję, w której domagają się zmiany organizacji pracy w urzędach skarbowych, by lepiej obsługiwać podatników z użyciem internetu.

Kontakt przez sieć

Jak zapewnia przewodniczący NSZZ Solidarność skarbowców Tomasz Ludwiński, podpisało ją 11 tys. urzędników. Wprawdzie postulują oni skrócenie godzin obsługi bezpośredniej, ale utrzymują, że to pozwoli na sprawniejsze zajęcie się kontaktami przez internet.

– Coraz więcej podatników kontaktuje się z nami przez sieć, ale to wymaga od nas bieżącego sprawdzania korespondencji, a także szkoleń z obsługi systemu – tłumaczy Ludwiński. Zastrzega przy tym, że w administracji skarbowej daje się odczuć braki kadrowe, a to nie sprzyja poprawie jakości obsługi podatników.

Gospodarka krajowa
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka krajowa
Polacy mogą zaskoczyć rynek wydatkami
Gospodarka krajowa
Inflacja nie daje o sobie zapomnieć
Gospodarka krajowa
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka krajowa
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce na tegorocznych maksimach, czyli „co by było, gdyby”