Rynki tkwią w zawieszeniu

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie przebiega w bardzo spokojnej atmosferze. Rynek wciąż wyczekuje na kluczowe decyzje, które mają zapaść jutro oraz w czwartek.

Aktualizacja: 19.02.2017 00:16 Publikacja: 31.07.2012 13:13

Najmocniejsze wzrosty wśród największych spółek notuje na razie PKN Orlen.

Najmocniejsze wzrosty wśród największych spółek notuje na razie PKN Orlen.

Foto: Bloomberg

Na początku dnia WIG20 stracił 0,3 proc. Obawy, że przecena może się pogłębić są na razie nieuzasadnione. Wskaźnik 20 największych spółek właściwie od początku notowań oscyluje w granicach wczorajszego zamknięcia. Obecnie (12.10) traci 0,1 proc. Niewiele dzieje się także na innych polskich indeksach. mWIG40 traci 0,5 proc., zaś sWIG80 jest 0,3 proc. pod kreską.

Najmocniejsze wzrosty wśród największych spółek notuje na razie PKN Orlen. Akcje koncernu zyskują 2 proc. podobnie jak banku Handlowego. Na drugim biegunie znajduje się Boryszew. Jego walory są przeceniane o blisko 2 proc.

Mieszane nastroje panują także na innych europejskich rynkach. Niemiecki DAX zyskuje 0,5 proc. Z kolei francuski CAC40 jest 0,2 proc. na plusie. Traci m.in. FTSE250. Na chwilę obecną jest 0,4 proc. pod kreską.

Bez większego echa przeszły przez rynek dane makroekonomiczne. Nie ma w tym większego zaskoczenia, gdyż opublikowane rano dane ze strefy euro nie okazały się aż tak złe. Co prawda sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła w czerwcu o 0,1 proc. m/m, ale w ujęciu rocznym wzrosła aż o 2,9 proc.

Większego zamieszania na rynku nie wywołały też dane ze strefy euro. Stopa bezrobocia w czerwcu 2012 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 11,2 proc. poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Większy wpływ na notowania mogą mieć dzisiejsze dane ze Stanów Zjednoczonych. O godz. 16 zostanie opublikowany indeks zaufania konsumentów Conference Board, który teoretycznie może zmienić nastroje na rynkach. Wszyscy jednak z niecierpliwością czekają na decyzje FOMC oraz Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. To odpowiednio w środę i czwartek.

Atmosferę wyczekiwania da się także wyczuć na rynku walutowym. Dolar tanieje dziś o 0,5 proc. i trzeba za niego zapłacić 3,34 zł. Euro jest wyceniane 4,10 zł o 0,3 proc. mniej niż wczoraj.

Giełda
WIG20 z tegorocznym maksimum
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Tempo wspinaczki indeksów osłabło, ale WIG z kolejnym rekordem
Giełda
Erste rozważa zakup 49% Santander Polska, mocne wyniki PlayWay i Ryvu
Giełda
Rynki w zawieszeniu
Giełda
Giełdy w cieniu niepewności (Komentarz tygodniowy)
Giełda
Stutysięcznik zdobyty