Projekt przewiduje powstanie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE). Rozwiązanie ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także przenoszenia OIPE przy zmianie miejsca zamieszkania, z jednego do innego państwa członkowskiego UE. Co ważne, OIPE daje możliwość oszczędzania bez podatku od zysków kapitałowych oraz z niską opłatą za zarządzanie. Charakter gromadzonych oszczędności jest prywatny i może być dziedziczony. OIPE nie zakładają możliwości samodzielnego inwestowania, które zapewniają rachunki IKE/IKZE w formie rachunków maklerskich. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem dostawcy OIPE będą mogli oferować do sześciu wariantów inwestycyjnych, różniących się poziomem ryzyka i zarazem potencjalnego zysku. Będzie też wariant domyślny, zwany podstawowym OIPE.
sięgałby limit wpłat na OIPE w Polsce w 2023 r. Jest to trzykrotność prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
Za zbliżony produkt do OIPE można uznać krajowe IKE, które funkcjonują w III filarze emerytalnym. Dlatego w OIPE zastosowane zostaną podobne rozwiązania podatkowe, jak w IKE. Jak zapowiada kancelaria, wprowadzone zostaną zwolnienia z opodatkowania dochodów generowanych w czasie oszczędzania na subkoncie OIPE. Dotyczyć to będzie także dochodów powstałych w momencie wypłaty środków z takiego subkonta, po zrealizowaniu celu oszczędzania. Rząd podaje, że roczny limit wpłat na OIPE będzie stanowił kwotę odpowiadającą trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Przykładowo, w 2023 r. wysokość wpłat na OIPE w Polsce wynosiłaby maksymalnie 20 805 zł.
Rząd tłumaczy, że aby zachować równość osób, które oszczędzają w ramach OIPE w Polsce i na terytorium innego państwa UE, wprowadzone zostanie zwolnienie z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym świadczeń z OIPE. Limit kosztów i opłat związanych z prowadzeniem OIPE będzie wynosił 1 proc. zgromadzonego kapitału. Oszczędzający, którzy zmienią miejsce zamieszkania w UE, będą mogli dalej dokonywać wpłat na OIPE, który wykupili w państwie swojego pierwotnego miejsca zamieszkania. Zachowają oni przy tym prawo do korzyści związanych z nieprzerwanym inwestowaniem w ten sam produkt.
Rejestrację, oferowanie oraz dystrybucję OIPE w Polsce nadzorować będzie Komisja Nadzoru Finansowego.paan