TFI. Stawiasz na sWIG80? Zainwestuj w...

Istotną ekspozycję na indeks małych spółek dają tylko trzy fundusze otwarte z grupy „misiów”, zarządzane przez MetLife, Avivę i Operę.

Publikacja: 08.12.2017 05:17

TFI. Stawiasz na sWIG80? Zainwestuj w...

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Wśród analityków i zarządzających coraz częściej przeważa opinia, że w nadchodzących miesiącach to sWIG80 – najsłabszy indeks warszawskiej giełdy w mijającym roku – będzie relatywnie najsilniejszy. Czy – zakładając, że zarządzający się nie mylą – wystarczy wybrać spośród funduszy akcji małych i średnich spółek, żeby skorzystać na odbiciu maluchów? Nic bardziej mylnego.

Mało sWIG80 w portfelach

Ze sprawozdań finansowych funduszy inwestycyjnych (ostatnie dostępne przedstawiają strukturę aktywów na koniec czerwca 2017 r.) można wywnioskować, że w portfelach akcji zaledwie 3 z 23 funduszy „misiów" walory wchodzące w skład sWIG80 stanowiły 50 proc. lub więcej. Aż w 14 funduszach nie przekraczały 30 proc. – wynika z danych, które udostępniły nam Analizy Online.

PARKIET

Trzy fundusze najmocniej powiązane z sWIG80 to MetLife Akcji Małych Spółek, Aviva Investors Małych Spółek i Novo Akcji Małych i Średnich Spółek. – Akcje spółek z indeksu sWIG80 stanowią nie mniej niż 55 proc. wartości części akcyjnej aktywów MetLife Akcji Małych Spółek. Jest to zapis statutowy, dlatego ten limit jest ściśle przestrzegany. W praktyce udział akcji spółek z sWG80 ulega okresowym wahaniom, jednak z reguły dość wyraźnie przewyższa wspomniany poziom – mówi Tomasz Karsznia, zarządzający w MetLife TFI. Podobnie jest w funduszu Avivy. – Nasz fundusz małych spółek jest benchmarkowany do sWIG80 i faktycznie wobec konkurencyjnych „misiów" ma relatywnie więcej spółek z tego indeksu – informuje Rafał Janczyk, dyrektor inwestycyjny w Aviva Investors TFI.

Zarządzający wspomnianymi funduszami nie odpowiadają na pytanie, czy chcąc obstawić zwyżki sWIG80, powinno się zainwestować właśnie w ich fundusze. Wystarczy jednak spojrzeć na wycenę jednostki funduszu MetLife i porównać ją z notowaniami wskaźnika maluchów (na wykresie), żeby dojść do wniosku, że tak właśnie jest.

Czy analogicznie powinno się unikać funduszy o najmniejszej ekspozycji na sWIG80, jeżeli wierzy się w hossę maluchów? – Ze względu na niewielkie grupy odniesienia w Polsce fundusze posiadające za wzorzec mWIG40 i sWIG80 porównuje się wspólnie, co może być mylące. To jasne, że gdy lepiej radzą sobie spółki średnie, fundusz z benchmarkiem opartym na indeksie mWIG40 powinien radzić sobie lepiej w odniesieniu do wyników konkurencji niż w czasach, gdy przewagę zdobywają walory z indeksu sWIG80 – nie ukrywa Paweł Mizerski, wiceprezes AXA TFI (jedyny przedstawiciel funduszy „misiów" dalekich od sWIG80, który zgodził się odpowiedzieć na nasze pytania). AXA Małych i Średnich Spółek na koniec czerwca miał tylko 11 proc. akcji z sWIG80 w portfelu i aż 76 proc. z mWIG40. Mizerski zapewnia, że taka, a nie inna struktura portfela nie jest przypadkowa. – W naszej ocenie w długim terminie stwarza możliwości generowania lepszych wyników i bardziej odpowiada przyjętej strategii inwestycyjnej – przekonuje.

Kluczowe PPK

A czy rzeczywiście warto inwestować dziś pod odbicie „maluchów"? – Obecna różnica wycen powinna faworyzować małe spółki względem średnich, ale wciąż cierpimy na brak popytu krajowych inwestorów – podkreśla Janczyk. – Wyraźniejsze odwrócenie trendu mogłoby wywołać dopiero opublikowanie szczegółów dotyczących pracowniczych planów kapitałowych (PPK) i wcześniejsze dyskontowanie ich startu, zapowiedzianego na 2019 r. – uważa dyrektor inwestycyjny w Aviva Investors TFI.

Fundusze inwestycyjne
Sektor TFI i klienci nie będą skłonni do większego ryzyka
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Fundusze inwestycyjne
W niektórych TFI inwestorzy mają chrapkę na duże polskie spółki
Fundusze inwestycyjne
Październikowe napływy do funduszy polskich akcji
Fundusze inwestycyjne
Akcje mają wzięcie w Europie
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Fundusze inwestycyjne
Jeden tydzień, a mocno namieszał w wynikach funduszy
Fundusze inwestycyjne
PPK z najsłabszym miesiącem od ponad dwóch lat