Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.12.2021 05:00 Publikacja: 22.12.2021 05:00
W dyskusji o najlepszych w aktualnych warunkach rozwiązaniach inwestycyjnych wzięli udział przedstawiciele krajowych TFI i biur maklerskich.
Foto: parkiet.com
Zarządzający przewidują, że pierwsze miesiące nowego roku mogą jeszcze przynieść turbulencje na rynku długu. Spokojniej powinno być w II połowie przyszłego roku. By mieć szanse z inflacją, nie należy zapominać o bardziej ryzykownych aktywach.
Fundusze dłużne, mimo fatalnych wyników w tym roku oraz odpływów netto trwających od maja, wciąż pod względem kapitału pod zarządzaniem są największą częścią rynku. Tego typu produkty przeżywały szczyt popularności przed rokiem, jednak był to zarazem czas ich rekordowych wycen. Klienci sugerowali się bardzo dobrymi wynikami z 2020 r. Zdaniem ekspertów przyszły rok ma przynieść jednak poprawę stóp zwrotu funduszy dłużnych, jednak najbliższe miesiące nadal mogą jeszcze zaskakiwać. Dlatego w krótkim okresie lepszym wyborem powinny okazać się bardziej defensywne portfele dłużne (krótkoterminowe). Po podwyżkach stóp procentowych atrakcyjne oprocentowanie oferują także obligacje zmiennokuponowe. Nie można też zapominać o akcjach. Przede wszystkim jednak do inwestycji należy podchodzić z perspektywą długoterminową – radzili uczestnicy pierwszego panelu dyskusyjnego E-Forum „Parkietu".
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Krajowe fundusze wciąż puchną od świeżej gotówki. Po listopadowym schłodzeniu w grudniu pod okienkami TFI znów zrobiło się tłoczno.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Czy jest szansa na kontynuację hossy na rynku surowców? Czy podwyżki stóp procentowych są zagrożeniem dla rynku nieruchomości? Czy polskiej giełdzie jest blisko do bessy?
Pytania do...Zbigniewa Wójtowicza, prezesa Investors TFI
Mieszkania w ostatnich latach cieszyły się zainteresowaniem jako produkt inwestycyjny. Kowalscy kupowali lokale pod wynajem, szczególnie ten krótkoterminowy, charakteryzujący się wyższą rentownością. Pandemia zabiła jednak rynek turystyczny i ograniczyła popyt studentów.
Poprzedni miesiąc dla ropy był bardzo udany, jednak dalsze zwyżki stoją pod znakiem zapytania. Baryłka WTI i Brent zdrożała w listopadzie o 10 USD, odpowiednio do około 45 USD i 47 USD, czyli najwyższego poziomu od marca. Duży wpływ na to miały oczekiwania rynku co do spotkania kartelu OPEC plus, które rozpoczęło się w poniedziałek.
Jednym z naszych rozmówców na E-Forum był Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas