W ubiegłym tygodniu na rynku metali szlachetnych inwestorzy przeżywali prawdziwą huśtawkę nastrojów. Zaczęło się od wzrostów. Te przyniosły nowy rekord cen złota. Został on ustanowiony na poziomie 2450 USD za uncję. Na wartości zyskiwało też srebro, które doszło do poziomu 32,5 USD za uncję.
Po świetnym początku tygodnia przyszło jednak też zwątpienie kupujących i korekta spadkowa. Złoto w ciągu trzech dni straciło na wartości około 4 proc., a srebro zostało przecenione o około 7 proc. Tak duży ruch mógł zachwiać wiarę w siłę trendu wzrostowego. Czy słusznie? A może schłodzenie nastrojów, które widzieliśmy, to po prostu zwykła korekta rynkowa?
Wiara jest, ale...
Ubiegłotygodniowa korekta spowodowana była przede wszystkim czynnikami zewnętrznymi, które mają wpływ na notowania metali szlachetnych.
– Przecena wynikała z jastrzębich komunikatów przedstawicieli Fed. W ich rezultacie inwestorzy w coraz mniejszym stopniu zaczęli liczyć na rychłe obniżki stóp procentowych i zaczęli wyceniać pierwszą obniżkę najprędzej w listopadzie – a i tak jej prawdopodobieństwo jest oceniane na niewiele powyżej 60 proc. – wskazuje Dorota Sierakowska, analityczka DM BOŚ. Nadal jednak wielu specjalistów wierzy w metale szlachetne. Te powróciły już w poniedziałek do wzrostów. W ciągu dnia złoto zyskiwało ponad 0,5 proc., a srebro nawet blisko 2 proc. – Główną mocą napędową złota jest teraz próba zmniejszenia ekspozycji na dolara przez banki centralne, m.in. poprzez zakup złota do rezerw. Mocny pozostaje również popyt inwestycyjny na złoto fizyczne. W drugiej połowie tego roku, kiedy najprawdopodobniej ponownie zacznie być głośniej o obniżkach stóp, złoto może powrócić do mocniejszych wzrostów, na co wskazuje sezonowość – uważa Michał Stajniak, analityk XTB. – Srebro wciąż charakteryzuje się większą zmiennością niż złoto, ale stosunek cen złota do srebra utrzymał ostatnie spadki. To wskazuje, że trend mocniejszych wzrostów na srebrze względem złota może być kontynuowany. To dawałoby szanse na wycenę dla srebra na poziomie 34–35 USD w krótkim terminie i 44–45 USD za uncję w długim terminie – mówi Stajniak.