Jednym z kluczowych wyzwań technologicznych dla polskiego sektora bankowego jest pełne wdrożenie standardu ISO 20022 i formatu XML w komunikacji płatniczej. Ten międzynarodowy standard już od lat obowiązuje w wielu krajach. Polska do tej pory korzystała z lokalnych standardów w obszarze dwóch głównych krajowych systemów rozliczeniowych (SORBNET i Elixir). Jednak pełna migracja na ISO 20022 jest nieunikniona i rozpocznie się w 2025 r. od migracji tego pierwszego, obsługującego transakcje wysokokwotowe.
ISO 20022 oferuje nową jakość w zakresie automatyzacji płatności. Wprowadzenie tej technologii pozwala na precyzyjne opisywanie płatności, lepszą identyfikację transakcji oraz usprawnienie screenowania i raportowania. Działy skarbu i płatności korporacyjnych klientów banków mogą na tym szczególnie skorzystać, ponieważ wdrożenie komunikatów w formacie XML, zgodnych z tym standardem, daje możliwość przekazania większej liczby danych w bardziej ustrukturyzowanej formie, dzięki czemu umożliwia większą automatyzację procesowania i wymiany danych, takich jak aktualizacja statusu płatności. Wydawać by się mogło, że to techniczna sprawa, ale ma ona ogromne znaczenie dla klientów.
Banki już od jakiegoś czasu rozwijają rozwiązania wspierające korzystanie z ISO 20022, ale migracja na ten standard w Polsce dopiero się zaczyna. To wyzwanie technologiczne i operacyjne, wymagające dostosowania systemów IT oraz przeszkolenia pracowników i klientów. Jest to jednak inwestycja, która przede wszystkim przyniesie korzyści dla użytkowników.
PSD3, PSR i natychmiastowa SEPA – regulacyjna rewolucja
Na regulacyjnym froncie sektor bankowy musi przygotować się także na wdrożenie PSD3 (Payment Services Directive 3) oraz PSR (Payment Services Regulation). Te europejskie akty prawne mają na celu dalsze ujednolicenie rynku płatności oraz wzmocnienie ochrony konsumentów i przeciwdziałanie oszustwom.
Nowe regulacje wymagają od banków zabezpieczenia transakcji, zwiększenia dostępności danych dla dostawców niebankowych (otwarta bankowość) oraz poprawy przejrzystości operacji płatniczych. Kluczowym elementem PSD3 będzie umożliwienie niebankowym dostawcom usług płatniczych dostępu do systemów płatności.