Nawałnica regulacyjna przybiera na sile. UKNF podnosi poprzeczkę coraz wyżej, oczekując określonych działań nie tylko od zarządów i rad nadzorczych, ale również akcjonariuszy (walnych zgromadzeń).
Obecnie nie wystarczy już rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdań finansowych (jednostkowych i skonsolidowanych), sprawozdań z działalności (spółki oraz grupy), udzielenie absolutoriów oraz podział zysku. W triadzie ESG coraz mocniej zaznacza swoją obecność literka „G” – Corporate [G]overnance. Oczekuje się, aby na walnym zgromadzeniu banku akcjonariusze rozpatrzyli i ocenili obowiązującą w banku politykę wynagradzania, politykę różnorodności, odpowiedniość indywidualną oraz zbiorową członków rady, realizację „Zasad ładu korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych”, istniejące zasady wspierania kultury, sportu i instytucji charytatywnych, a to najczęściej w kontekście Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW z 2021 roku i oczywiście obowiązujących przepisów. Zadanie dla akcjonariuszy doprawdy ambitne.
Rekomendacja Z
W przypadku banków od 1 stycznia 2022 roku KNF oczekuje również, aby stosowały one wydaną w październiku 2020 roku na podstawie art. 137 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe rekomendację Z.
Przedmiotowa rekomendacja stanowi zbiór dobrych praktyk w zakresie zasad ładu wewnętrznego w bankach. Jak zwykle w przypadku tego typu dokumentów przewiduje ona podejście oparte na zasadzie proporcjonalności, co oznacza, że powinna być stosowana z uwzględnieniem skali, złożoności i charakteru prowadzonej przez dany bank działalności. Co ciekawe, w przypadku gdy zakres rekomendacji Z pokrywa się z zakresem „Zasad ładu korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych”, pierwszeństwo mają postanowienia rekomendacji Z. Jednocześnie w zakresie nieuregulowanym w rekomendacji Z, zastosowanie mają zasady ładu.
Rekomendacja Z na zgromadzeniu
Rekomendacja Z powinna być przez banki stosowana i już. Co ma do tego walne zgromadzenie banku? Otóż zgodnie z rekomendacją 8.9 rekomendacji Z powinno ono ocenić adekwatność regulacji wewnętrznych dotyczących funkcjonowania rady nadzorczej oraz skuteczność jej działania. Jak ma to zrobić i na podstawie jakich dokumentów? Tego rekomendacja nie wyjaśnia. Powstała zatem praktyka, niezbyt utrwalona, wpisywania w jedną z uchwał walnego zgromadzenia pozytywnej oceny „adekwatności regulacji wewnętrznych oraz skuteczności działania rady nadzorczej” lub nawet wyłącznie zatwierdzania pozytywnej samooceny rady dokonywanej najczęściej w zbiorczym sprawozdaniu rady nadzorczej z jej działalności. Oszczędnie i wstrzemięźliwie.