Po doświadczeniach z tego roku wiele firm zaczęło bacznie przyglądać się swoim łańcuchom dostaw. W ekstremalnych sytuacjach, jakie mogliśmy zaobserwować w okresie ostatnich miesięcy, wyszły bowiem na jaw wszelkie ich słabe strony. Jak jednak uodpornić je na działanie podobnych wydarzeń w przyszłości? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, pomocne mogą być wyniki badania opublikowanego w najnowszym wydaniu HSBC Navigator Report.
Aktualnie wiele zarządów staje przed jednym z największych wyzwań w swojej dotychczasowej działalności. Patrząc na dane gospodarcze i przyglądając się zmianom zachowań odbiorców poszczególnych towarów i usług, nie sposób ustrzec się przed wnioskiem, że na naszych oczach kształtuje się zupełnie nowa rzeczywistość. Niezależnie od branży większość z nas już pracuje nad dostosowaniem się do nowych realiów i szuka dróg, żeby uczynić swoją działalność bardziej odporną na podobne zawirowania w przyszłości. Bank HSBC postanowił zapytać zarządzających z 2600 różnych podmiotów, z 16 krajów i terytoriów, jakie zmiany zamierzają wprowadzić w tym celu w najbliższych latach. Niektóre drogi przemodelowania biznesu są w tym badaniu doskonale widoczne. Jedna z nich skupia się właśnie na łańcuchu dostaw.
Przejrzystość i kontrola
Wydarzenia związane z Covid-19 wywołały na całym świecie najpierw wstrząsy podażowe, następnie mogliśmy zaobserwować załamanie i gwałtowny wzrost popytu. Po obserwacji wszystkich tych zjawisk konkluzja, że w nowych realiach zmiany w zarządzaniu łańcuchem dostaw są konieczne, wydaje się być dość oczywista. Pytanie brzmi jednak, jak tego dokonać? Na podstawie wypowiedzi zarządzających firmami można uchwycić kilka dominujących obecnie trendów.
Pierwszym działaniem jest oczywiście dogłębna analiza łańcucha dostaw, zmapowanie dostawców i odbiorców oraz odkrywanie ukrytych zależności. Działania te mają się przełożyć na gruntowne poznanie łańcucha i dróg pozyskania wszystkich komponentów, tak żeby skuteczniej alokować zasoby i finansowanie w przyszłości, zwiększać przepustowość i unikać wąskich gardeł.
Jak jednak trend zwiększenia przejrzystości i kontroli prezentuje się w danych z badania HSBC? 67 proc. przedsiębiorstw zamierza budować odporność biznesu poprzez zwiększanie kontroli nad łańcuchem. 44 proc. firm stwierdziło, że ich głównym priorytetem będzie wzrost jego przejrzystości. 31 proc. z nich podejmie się identyfikacji i zabezpieczania krytycznych dla ich łańcucha dostawców. 27 proc. badanych będzie starało się poznać dogłębnie, jak pracują ich dostawcy i kto dokładnie jest w ich łańcuchu. Oprócz tego 41 proc. zarządzających jest zdania, że podejmie się zdigitalizowania procesu i zastosuje obieg dokumentacji bez użycia papieru. Cyfryzacja i szybki dostęp do danych mają zwiększyć przejrzystość, wykrywanie potencjalnych punktów zapalnych oraz szybkość reagowania.