Rekordowy rok fuzji i przejęć w zasięgu ręki

W tym roku w przejęciach prym wiedzie branża technologiczna. Wartość transakcji ogłoszonych do końca 36. tygodnia roku sięgała 1,1 bln USD i była dwa i pół razy wyższa niż w analogicznym okresie 2020 r.

Publikacja: 22.09.2021 05:00

Tomasz Świderek, publicysta ekonomiczny

Tomasz Świderek, publicysta ekonomiczny

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Zapowiada się rekordowy rok na światowym rynku fuzji i przejęć. Jeśli w ostatnich trzech miesiącach roku nie dojdzie do globalnego kataklizmu, to wartość ogłoszonych w 2021 r. z dużym zapasem przekroczy 4 bln dolarów.

Według wyspecjalizowanej w zbieraniu danych rynkowych firmy Dealogic na trzy tygodnie przed końcem III kwartału łączna wartość ogłoszonych w tym roku transakcji przekroczyła 3,9 bln dolarów. Inna firma – Refinitiv – twierdzi, że rynek tę wartość osiągnął tydzień wcześniej.

Z wyliczeń Dealogica wynika, że już 8 września wartość M&A w III kwartale 2021 r. była wyższa niż w całym III kwartale ub.r. i wynosiła 1 bln 108,35 mld dolarów. Od lipca do końca września ub.r. ogłoszono transakcje warte 1 bln 107,19 mld dolarów. W samym tylko sierpniu, który na rynku fuzji i przejęć od lat jest stosunkowo spokojnym miesiącem wykorzystywanym przez zarządy firm i bankierów inwestycyjnych na wakacje, ogłoszono transakcje warte 500 mld dolarów. W ub.r., gdy III kwartał był naprawdę dobry, bo nadrabiano spowodowane lockdownem zaległości z II kwartału, sierpień przyniósł transakcje warte 289 mld dolarów, a w 2019 r. – czyli ostatnim roku przed covidem – w sierpniu ogłoszono fuzje i przejęcia warte 275 mld dolarów.

Rekord z 2007 r. wydaje się być w zasięgu ręki. Wówczas, w ostatnim roku przed globalnym kryzysem finansowym, wartość rynku fuzji i przejęć sięgnęła 4,3 mld dolarów.

Do końca I dekady września na świecie ogłoszono przeszło 40 tys. transakcji, z których wiele miało wartość powyżej 10 mld dolarów i było kwalifikowane jako megatransakcje. Największą była oferta przejęcia Warner Media przez Discovery. Jej wartość to 53,1 mld dolarów, a z uwzględnieniem długu – 96,1 mld dolarów. Ubiegłoroczna największa transakcja – przejecie Alexion Pharmaceuticalu przez AstraZenecę – warte było 41,4 mld dolarów (42,1 mld dolarów z długiem).

Do najciekawszych megatransakcji można zaliczyć decyzję GE dotyczącą sprzedania za 31,1 mld dolarów biznesu zajmującego się leasingiem samolotów irlandzkiej firmie AerCap, a także walkę dwóch kanadyjskich przewoźników kolejowych – Canadian National Railway i Canadian Pacific Railway – o amerykańskiego przewoźnika Kansas City Souther. Tu wartość wyższej oferty wynosiła 29,8 mld dolarów.

Największa z trzech ogłoszonych europejskich megatransakcji – kupno ponad 70 proc. akcji Deutsche Wohnen przez Vonovia SE – sięgała 15,9 mld dolarów (29,3 mld dolarów, licząc dług przejmowanej spółki).

W tym roku w przejęciach prym wiedzie branża technologiczna. Wartość transakcji ogłoszonych do końca 36. tygodnia roku sięgała 1,1 bln dolarów i była dwa i pół razy wyższa niż w tym samym okresie 2020 r. Drugą branżą pod względem wartości była ochrona zdrowia, a trzecią nieruchomości. Wartość ogłoszonych transakcji wynosiła odpowiednio 431 mld dolarów (wzrost rok do roku o 140 proc.) i 268 mld dolarów (wzrost o 120 proc.).

Gdy ograniczymy się tylko do Europy, to tak jak na świecie dominowały fuzje i przejęcia firm technologicznych. Druga pozycja przypadała sektorowi użyteczności publicznej i energetyki, a trzecia – ochronie zdrowia. Wartość ogłoszonych w tych branżach transakcji wynosiła odpowiednio 155 mld dolarów, 82 mld dolarów i 78 mld dolarów, a wzrosty w porównaniu z tym samym okresem 2020 r. – 121 proc., 203 proc. i 173 proc.

Do wzrostu wartości rynku fuzji i przejęć przyczyniły się SPAC, czyli notowane na giełdach spółki utworzone w celu dokonania odwrotnego przejęcia. Rozpoczęty w ub.r. i trwający przez kilkanaście miesięcy boom na rynku IPO SPAC szybko zaowocował transakcjami. Tylko w I półroczu SPAC ogłosiły przejęcia warte łącznie 470 mld dolarów.

Do końca 36. tygodnia br. największą ogłoszoną przez SPAC transakcją było przejęcie przez Lionheart Acquisition Corp. II działającej na rynku płatności za usługi medyczne firmy MSP Recovery. Wartość transakcji to 44,3 mld dolarów.

Biorąc pod uwagę ciągle niezłe nastroje na światowych giełdach, wysokie zyski spółek i niskie oprocentowanie długu, trudno jest się spodziewać, by w najbliższych kilku, może nawet kilkunastu miesiącach rynek fuzji i przejęć znacząco zwolnił. A to oznacza, że najaktywniejsze na rynku banki i kancelarie prawne obsługujące transakcje mogą liczyć na wysokie przychody z prowizji, a bankierzy inwestycyjni i prawnicy obsługujący M&A także na wysokie roczne premie.

Felietony
PPK jak lokata
Felietony
Piekiełko przewidywalności
Felietony
Czym jest Omnibus?
Felietony
PIT-em go!
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Felietony
Sprzedawać czy nie sprzedawać?
Felietony
Jak naprawić wartość