Rząd koryguje ceny maksymalne dla kolejnych wiatraków na Bałtyku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje rozróżnienie cen maksymalnych w aukcjach dla kolejnych farm wiatrowych, które powstaną po 2030 r. Dla niektórych projektów, ceny maksymalne będą niższe. Projektami drugiej fazy, które mogą powstać po 2030 r. dysponują Orlen i PGE.

Publikacja: 09.12.2024 18:31

Morska farma wiatrowa Anholt w Danii

Morska farma wiatrowa Anholt w Danii

Foto: Bartłomiej Sawicki

W projekcie rozporządzenia cenowego, resort klimatu proponuje dwie ceny maksymalne na energię elektryczną z morskich farm wiatrowych: 479,10 zł/MWh i 512,32 zł/MWh, w zależności od obszarów, gdzie będą one ulokowane. Na takie rozróżnienie pozwali niedawno przegłosowana nowela ustawy o morskich farmach wiatrowych.

Podział cenowy projektów 

A uzasadnieniu do projektu wskazano, że decyzję o podziale na dwie grupy obszarów oparto przede wszystkim na podstawie odległości poszczególnych obszarów od brzegu. - Wynika to z faktu, że wraz ze wzrostem odległości od brzegu wzrasta długość zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, co z kolei przekłada się na wzrost kosztów inwestycyjnych ponoszonych przez wytwórcę w ramach budowy zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy - podkreślono w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Biorąc to pod uwagę w projekcie rozporządzenia dokonano następującego podziału: na obszary z załącznika 1 do ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych oraz obszary 14.E.1, 14.E.2, 14.E.3, 14.E.4, 43.E.1, 44.E.1, 45.E.1, 46.E.1. Dla nich proponowana cena maksymalna wynosi 479,10 zł/MWh.. PGE szacowała, że optymalna cena powinna wynieść ok. 570 zł za MWh.

Z kolei dla obszarów 53.E.1, 60.E.1, 60.E.2, 60.E.3, 60.E.4 z załącznika 2 do ustawy, położonych na dalszej Ławicy Środkowej, proponowana cena maksymalna to 512, 32 zł/MWh.

Największe spółki energetyczne, a więc PGE i Orlen dysponują projektami drugiej fazy w obydwu obszarach cenowych.

Cena maksymalna nie oznacza, że po takiej cenie będzie sprzedawana energia. To cena od której zaczynać się będą aukcje. Te ruszą w przyszłym roku.

Energetyka
Kolejne straty na węglu w PGE
Energetyka
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK -u i przejąć całą atomową PGE PAK
Energetyka
Koreańczycy wbudowują w Polsce jeden z największych magazynów energii w Europie
Energetyka
ML System otwiera się na Turcję. Nowy rynek zbytu
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Energetyka
Moc zapewniona na trzy lata. Co później?
Energetyka
Potwierdzenie dla atomu