ZE PAK: obecność mediów mogłaby zakłócić NWZ

Energetyczna grupa przyznała się do naruszenia dobrych praktyk. Lista wstydu jest dłuższa.

Publikacja: 10.10.2024 06:00

Piotr Woźny, prezes ZE PAK.

Piotr Woźny, prezes ZE PAK.

Foto: Fot. R. Gardzinski

Należący do grupy zbudowanej przez Zygmunta Solorza Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin, na którego nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy nie wpuszczono dziennikarza „Pulsu Biznesu”, przyznał się formalnie do naruszenia zasad Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW. Dobre Praktyki to kodeks zachowań firm publicznych opracowany przez Giełdę Papierów Wartościowych.

ZE PAK naruszył punkt 4.4. Dobrych Praktyk, który mówi, że „Przedstawicielom mediów umożliwia się obecność na walnych zgromadzeniach”.

Zarząd energetycznej grupy, któremu przewodzi Piotr Woźny, wieloletni partner kancelarii GWW, a w początkowej fazie ostatnich rządów PiS wiceminister cyfryzacji, poinformował, że naruszenie ma charakter incydentalny.

Czytaj więcej

Spór w rodzinie Zygmunta Solorza. Synowie i znany prawnik odwołani z rady ZE PAK

– Spółka zapewnia transmisję obrad walnych zgromadzeń w czasie rzeczywistym oraz udostępnia na swojej stronie internetowej zarejestrowane nagrania z obrad walnych zgromadzeń. Z uwagi na charakter nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki, zwołanego na dzień 7 października 2024 roku, w ocenie spółki obecność mediów mogłaby zakłócić prawidłowy przebieg obrad – uzasadniał ZE PAK.

Nie sprecyzowano, w jaki sposób udział dziennikarzy miałby zakłócić obrady. Dziennikarze nie zabierają głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy.

– No niestety, właśnie takie sytuacje, a właściwie brak reakcji na nie, mówią najwięcej o jakości ładu korporacyjnego. A że zbyt często takie sytuacje przechodzą u nas bez reakcji, to (…) podziękowaliśmy po wielu latach za udział w komitecie ładu korporacyjnego przy GPW – komentował na platformie X.com Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, poniedziałkowe zdarzenie w ZE PAK.

ZE PAK nie jest jedyną firmą, która narusza dobre praktyki firm publicznych. W tym roku raporty o naruszeniu o charakterze incydentalnym przekazało na giełdę szereg spółek, w tym państwowy PKO BP i sama GPW.

Naruszenia miały różny charakter, a bywało, że przyczynił się do nich Skarb Państwa. Relatywnie często polegały na zbyt późnym przekazaniu do publicznej wiadomości kandydatur do rad nadzorczych. Ale np. Wielton uznał, że naruszył dobre praktyki poprzez to, że nie wypłaci w tym roku dywidendy.

Przypomnijmy, że NWZ ZE PAK było jedną z odsłon sporu w rodzinie Solorzów. Odwoływano na nim z rady nadzorczej synów miliardera: Piotra Żaka i Tobiasa Solorza oraz mec. Jarosława Grzesiaka. Piotr Żak nie został dopuszczony do głosu.

Energetyka
Bruksela zdradziła, ile będzie kosztować prąd z polskiego atomu. Może być taniej
Energetyka
Węglowe odpisy będą kosztować Eneę blisko 3 mld zł
Energetyka
Nadal bez decyzji o wydzieleniu węgla ze spółek energetycznych
Energetyka
Jak obniżyć ceny energii dla przemysłu? Pomoże bezpośredni zakup jej od OZE
Energetyka
Bierność na rynku energii szkodzi firmom
Energetyka
Wysyp projektów magazynów energii i bloków gazowych. PSE ujawnia plany spółek