MF skierowało w czerwcu do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. Zakłada on m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących aktualnych przepisów oraz doprecyzowanie obowiązujących regulacji w celu prawidłowego ich stosowania.
Dodatkowe obciążenia dla energetyki
W opinii Ministra Aktywów Państwowych, ustawa w zaproponowanym brzmieniu wywoła dokładnie odwrotny skutek, powodując znaczący wzrost obciążeń podatkowych, np. dla Grup Kapitałowych spółek z udziałem Skarbu Państwa będzie to kilkuset milionów w skali roku. Resort wskazuje w piśmie skierowanym do konsultacji, że w przypadku operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) wejście w życie przepisów w zaproponowanym brzmieniu spowoduje znaczący wzrost obciążenia podatkiem od nieruchomości.
-Należy nadmienić, że koszty działalności przedsiębiorstw takich jak OSD przenoszone są na odbiorców energii elektrycznej w taryfach dla usług dystrybucji energii elektrycznej. Przyjęcie regulacji w zaproponowanym kształcie spowoduje istotny wzrost obciążeń podatkowych nie tylko dla OSD, ale dla wszystkich podmiotów z branży energetycznej, w tym segmentu ciepłownictwa, OZE itp. – czytamy w piśmie pod którym podpisał się wiceminister Robert Kropiwnicki.
Regulacja przełoży się na wzrost taryf, widoczną podwyżkę cen energii elektrycznej i ciepła, a w konsekwencji na wzrost cen towarów i usług oraz wpłynie negatywnie na procesy inwestycyjne podejmowane w spółkach – dodał.
Jak informowało nas Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, z analizy dotychczasowych wartości podatku od nieruchomości pięciu największych OSD w Polsce, związanego z opodatkowaniem linii elektroenergetycznych oraz prognozowanych kosztów opodatkowania sieci elektroenergetycznej na podstawie Projektu, wynika wzrost opodatkowania o 426,2 mln zł. Spowoduje to średni wzrost stawek dystrybucyjnych o ok. 1 proc.