Kto wybuduje drugą elektrownię jądrową w Polsce

Moc polskiego atomu ma wzrosnąć względem pierwotnych planów. Dzięki planowanej współpracy z Koreą Południową moc elektrowni może wynieść 12 GWe.

Publikacja: 19.10.2022 21:00

Kto wybuduje drugą elektrownię jądrową w Polsce

Foto: Adobe Stock

Polska Grupa Energetyczna oraz ZE PAK mają podpisać list intencyjny z Koreańczykami z KHNP dotyczący budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce – dowiaduje się „Parkiet”. Wspólne konsorcjum ma realizować projekt w Pątnowie, gdzie znajduje się obecnie elektrownia na węgiel brunatny. ZE PAK kończy jej funkcjonowanie w 2025 r. Lokalizacja ta jest także wpisana jako potencjalne miejsce budowy kolejnej elektrowni po Lubiatowie w programie polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Projekt jest jednak na wstępnym etapie, nie wiadomo, jaki będzie podział udziałów w tym konsorcjum, ani kiedy można spodziewać się zawarcia już ostatecznej umowy.

USA niezagrożone

Do podpisania listu intencyjnego miało dojść we wtorek, 18 października, ale ze względu dyplomatycznych (brak zgody na przelot polskiej delegacji nad Chinami) wizytę przełożono. Ma ona odbyć się najdalej w perspektywie dwóch tygodni.

184 mld zł

ma kosztować budowa dwóch elektrowni jądrowych w Polsce. Chodzi o projekt amerykański oraz koreański.

Projekt te nie wpłynie na budowę pierwszej elektrowni z Amerykanami z Westinghouse. Wybór tego partnera jest już praktycznie przesądzony. – Koreańska współpraca w żaden sposób nie wpłynie na realizację projektu amerykańskiego i nie będzie wobec niej konkurencyjna – słyszymy ze źródeł zbliżonych do rządu. Obie informacje o wyborze oferty USA i współpracy z Koreą powinny być przekazane do publicznej wiadomości mniej więcej w tym samym czasie. Przypomnijmy, że ZE PAK już planuje zielone inwestycje w kompleksie konińskim oraz mały atom w technologii SMR. PGE zaś wycofało się z projektu jądrowego na rzecz Skarbu Państwa w 2021 r. Teraz do niego ma wrócić.

Dlaczego Korea?

Zgodnie z PPEJ zaplanowano budowę 6-9 GWe mocy zainstalowanej w energetyce jądrowej. Zakładając, że budowa elektrowni jądrowej z USA dojdzie do skutku, rząd rozważa więc także budowę elektrowni w koreańskiej technologii APR1400 na terenie Pątnowa. Ma ona więc stanowić uzupełnienie PPEJ. Wówczas moc polskiego atomu mogłaby wynosić 8,8–11,8 GWe.

70 proc.

inwestycji w projekt jądrowy ma zostać zrealizowane przez polskie przedsiębiorstwa. Ich wkład w inwestycje może wynieść nawet 35 mld zł.

Dlaczego Polakom zależy na współpracy z Seulem? To element współpracy zbrojeniowej, a także w sektorze spożywczym. KHNP zaproponowało także – z tego, co dowiadujemy się od osób z kręgów rządowych – najbardziej korzystną ofertę finansową i transfer technologii, czego z kolei nie oferują Amerykanie. Co do ceny, warto przypomnieć, że KHNP powoływał się na dane World Nuclear Association, że koszty budowy elektrowni dysponującej technologią APR1400 są niższe o 30 proc. od kosztów konkurencji.

Co z trzecim oferentem, a więc Francją? Nieoficjalnie dowiadujemy się, że trwają prace, aby EDF uczestniczący w wyścigu o atom także włączyć w szeroki program jądrowy. PPEJ przewidywał także trzecią lokalizację, a więc Bełchatów.

Energetyka
Kolejne straty na węglu w PGE
Energetyka
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK -u i przejąć całą atomową PGE PAK
Energetyka
Koreańczycy wbudowują w Polsce jeden z największych magazynów energii w Europie
Energetyka
ML System otwiera się na Turcję. Nowy rynek zbytu
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Energetyka
Moc zapewniona na trzy lata. Co później?
Energetyka
Potwierdzenie dla atomu