Problemy z dostawą prądu już w tym roku?

W latach 2018–2032 firmy energetyczne planują oddać do użytku łącznie ponad 11,9 GW nowych mocy wytwórczych – wynika z raportu Urzędu Regulacji Energetyki.

Publikacja: 01.04.2019 05:11

Problemy z dostawą prądu już w tym roku?

Foto: Adobestock

Największe inwestycje planowane są w jednostki oparte na węglu kamiennym (33 proc.), wietrze (32 proc.) i gazie ziemnym (29 proc.). Nakłady na nowe moce sięgnąć mają w sumie 62,2 mld zł, z czego 43 proc. popłynie na bloki węglowe, 30 proc. na elektrownie wiatrowe, a 21 proc. na gazowe.

Jednocześnie firmy planują wycofanie w tym okresie z użytku jednostek o mocy 11,8 GW. Największy udział w zamykanych blokach będą miały te opalane węglem kamiennym (65 proc.) i brunatnym (29 proc.). Wśród głównych przyczyn wycofania siłowni firmy wskazały niespełnienie norm emisyjnych i zużycie techniczne.

Z analizy URE wynika, że już w 2019 r. mogą wystąpić istotne trudności z zapewnieniem dostaw energii do odbiorców bez konieczności wprowadzania ograniczeń w okresie letnio-jesiennym. – Na ocenę tej sytuacji wpływa m.in. fakt niewielkiego marginesu mocy dyspozycyjnej dostępnej w krajowym systemie energetycznym w tym okresie, przy założeniu rezerwy mocy jedynie na poziomie 9 proc. ponad zapotrzebowanie, tj. niezbędnej w warunkach operacyjnych – wyjaśnia URE. Zastrzega przy tym, że już teraz w systemie funkcjonują duże bloki o mocy 800–1100 MW i w tym roku będą uruchamiane kolejne. – Nagła niedyspozycyjność takich jednostek wytwórczych spowodowana np. awarią w sposób znaczący wpływa na bilans mocy, w szczególności w sytuacji, gdy rezerwa mocy dyspozycyjnej jest niewielka – ostrzega URE.

W ocenie regulatora sytuacja z zapewnieniem odpowiedniej ilości energii może ulec znaczącemu pogorszeniu w przypadku trwałego wycofania z użytku bloków w Elektrowni Adamów (Zespół Elektrowni Pątnów–Adamów–Konin zamknął bloki węglowe, ale poinformował o zamiarze dostosowania ich do produkcji energii z gazu), a także w razie potencjalnego opóźnienia w uruchomieniu bloków węglowych w Elektrowni Opole przez Polską Grupę Energetyczną.

Foto: GG Parkiet

Długofalową wizję rozwoju krajowej energetyki przedstawiło kilka miesięcy temu Ministerstwo Energii, ale wciąż jest to tylko projekt, nad którym ciągle trwają prace. Przewiduje on m.in. zastąpienie kurczących się mocy w elektrowniach na węgiel brunatny blokami jądrowymi, farmami wiatrowymi na morzu i fotowoltaiką. Eksperci ostrzegają jednak, że to bardzo ambitny program inwestycyjny, który może się nie powieść. Forum Energii ostrzega, że przy tak zaplanowanym miksie energetycznym, jeśli projekty atomowe nie powstaną, to istnieje zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w latach 30.

Energetyka
Oferta dzierżawy majątku Rafako w maju
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Enea chce kolejnych akwizycji i ma na to jeszcze środki
Energetyka
Bliżej nowych aukcji rynku mocy dla elektrowni gazowych
Energetyka
Enea znów kupuje gotowe wiatraki, ale taniej niż poprzednio
Energetyka
Bez wydzielenia węgla, ale z dylematem co do OZE
Energetyka
Enea planuje kolejne przejęcia OZE