Zagraniczne firmy też dzielą się zyskiem

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest 51 spółek spoza Polski. Kilkanaście wypłaci w tym roku akcjonariuszom dywidendę.

Publikacja: 16.05.2019 05:10

Zagraniczne firmy też dzielą się zyskiem

Foto: Adobestock

Trwa sezon walnych zgromadzeń, które decydują w sprawie przeznaczenia zeszłorocznych zysków. Akcjonariusze wielu spółek mogą liczyć na wypłatę solidnych dywidend. W tej grupie znajdziemy też firmy zagraniczne, o których – z racji nikłego obrotu ich akcjami na warszawskiej giełdzie – mówi się rzadko.

Część spółek już uchwaliła tegoroczne wypłaty, a w innych władze przedstawiły swoje rekomendacje. Uwzględniając wszystkie dostępne dane, możemy obliczyć średnią stopę dywidendy od zagranicznych firm. Przy środowej cenie akcji i aktualnym kursie złotego (większość zagranicznych spółek podaje dywidendy w euro lub USD) średnia stopa wynosi ponad 5 proc. – wynika z naszych szacunków.

Litwa pod lupą

Narzekać nie mogą akcjonariusze spółki Inter RAO Lietuva. Jej walne zgromadzenie zdecydowało, że wypłaci ona w tym roku 0,58 euro na akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy był 13 maja, a wypłacona zostanie w ten piątek. Rok wcześniej premia była niższa – spółka z zysku za 2017 r. wypłaciła 0,355 euro na walor. Jej notowania w ostatnich miesiącach utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie. Wyraźny spadek widać było kilka dni temu, ale można przypuszczać, że był skutkiem odcięcia dywidendy, a w tym roku – w stosunku do ceny akcji – jest ona bardzo wysoka. Stopa dywidendy przekracza 20 proc.

Zyskiem z akcjonariuszami dzielić chce się też inna spółka z Litwy: wiodący operator turystyczny w krajach bałtyckich Novaturas. Elementem jego strategii jest rekomendowanie corocznej dywidendy na poziomie 70–80 proc. zysku netto. Spółka podtrzymuje ten plan. W ubiegłym roku wypłaciła 4,06 mln euro.

Normą jest, że spółki co jakiś weryfikują swoją politykę założeń dotyczącą dywidendy. Podobnie jest w Novaturasie, który podkreśla, że wszelkie rekomendacje będą uwzględniać przewidywania dotyczące perspektyw spółki, przyszłych zysków, potrzeb gotówkowych, sytuacji finansowej, wskaźników płynności oraz planów rozwoju.

Geograficzne zagadki

Na GPW notowane są spółki przede wszystkim z naszego regionu, ale niekiedy przypisanie odpowiednich firm do ich lokalizacji jest nie lada wyzwaniem. I tak np. Kernel prowadzi swój biznes głównie na Ukrainie, ale formalnie jest spółką luksemburską, ponieważ tam jest zarejestrowana jego siedziba. Regularnie dzieli się zyskiem, ale aby otrzymać premię z jego zeszłorocznego zarobku, trzeba było się pospieszyć – została już wypłacona pod koniec kwietnia (miniony rok obrotowy Kernela zakończył się 30 czerwca 2018 r.). Dywidenda wyniosła 0,25 USD na akcję, co oznaczało niespełna 2-proc. stopę.

Zdecydowanie wyższa jest ona w Asbisie – spółce, która dystrybuuje sprzęt IT w krajach byłego ZSRR, ale formalnie ma status podmiotu cypryjskiego. Jeszcze kilka lat temu borykała się z głębokimi problemami, ale zrestrukturyzowała biznes, a jej wyniki finansowe znacząco się poprawiły. Walne zgromadzenie zdecydowało niedawno o wypłacie 0,05 USD dywidendy na akcję. Datę ustalenia prawa do dywidendy uchwalono na 21 maja, a termin wypłaty na 4 czerwca. Wcześniej spółka wypłaciła zaliczkę w takiej samej wysokości, a zatem cała dywidenda z zysku za 2018 r. wynosi 0,1 USD, co oznacza ponad 16-proc. stopę (ponad 8-proc., jeśli uwzględnimy tylko część, która jeszcze nie została wypłacona).

Uwaga na przepisy

Ubiegłorocznym zyskiem z akcjonariuszami zamierzają się również podzielić takie spółki zagraniczne jak Krka, MOL, Santander, Silvano, Talanx czy Warimpex.

GG Parkiet

Dywidenda od zagranicznej spółki może podbić stopę zwrotu z inwestycji, ale trzeba też pamiętać o kwestiach regulacji. Eksperci Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych podkreślają, że otrzymując dywidendę zagraniczną, musimy liczyć się z tym, że przepisy kraju wypłaty regulują kwestię opodatkowania tego dochodu w sposób odmienny niż polskie.

Podatnik musi też pamiętać o tym, że obejmuje go tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli konieczność ujawnienia w polskim zeznaniu podatkowym wszystkich dochodów – bez względu na miejsce ich uzyskania. Dotyczy to także dywidend, nawet jeśli w kraju wypłaty zostają one obłożone podatkiem.

Dywidendy
Jaką dywidendę wypłaci Pekao?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Dywidendy
Apator sypnie groszem w grudniu
Dywidendy
Mercator: Dużo chętnych do sprzedaży akcji
Dywidendy
Rainbow Tours wypłaci dywidendę zaliczkową
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Dywidendy
Czas na dywidendy zaliczkowe. Deweloperzy wybiegają przed szereg
Dywidendy
Mercor: Dywidenda o połowę niższa niż przed rokiem