Azoty: Startupy dla rolnictwa

Grupa Azoty rozpoczyna pilotażowy program z dwiema firmami, które oferują innowacyjne technologie dla rolnictwa.

Publikacja: 30.05.2017 06:00

Azoty: Startupy dla rolnictwa

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Uwaga spółki padła na SatAgro, które dostarcza rolnikom informacje o rozwoju upraw na podstawie pomiarów satelitarnych NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej. To pozwala na ograniczenie wydatków na środki ochrony roślin.

Dzięki tej współpracy Azoty udostępnią aplikację komputerową, która pozwoli na monitorowanie stanu wody na polach, prognozowanie plonów czy wreszcie ułatwi rolnictwo precyzyjne.

– Program już ruszył, jest na etapie pilotażu – mówi Artur Dziekański, rzecznik prasowy Grupy Azoty. – Jesienią ocenimy jego efekty i porozmawiamy o ewentualnej współpracy – dodaje.

To nie koniec nowości. W tym tygodniu Grupa Azoty ma podpisać umowę z kolejnym startupem z branży rolniczej. Jego nazwy nie chce wyjawić przed finałem formalności.

To pierwsze dwie firmy, z którymi Azoty nawiązały współpracę po ogłoszeniu na początku maja zaktualizowanej strategii grupy do roku 2020. Zakłada ona przekazywanie 1 proc. przychodów korporacji na badania, rozwój i innowacje.

– Nasze otwarcie na technologie, współpraca ze startupami stanowią istotny warunek sukcesu grupy w obszarze agro – mówi Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty, cytowany w komunikacie spółki.

Azoty samodzielnie szukają innowacyjnych firm, przeczesując rynek – jak powiedział nieoficjalnie przedstawiciel firmy. Przyglądają się konkursom i rywalizacjom, w których startują nowe firmy technologiczne.

Azoty współpracują też z prezydenckim programem „Startupy w Pałacu". Tutaj właśnie znaleźli SatAgro. Grupa prowadzi też „przegląd polskich startupów", które pomogą wytyczyć nowe kierunki rozwoju grupy. APTA

Chemia
Flagowa inwestycja PCC może być opóźniona i droższa
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Chemia
Azoty zyskają dzięki Mkango
Chemia
Orlen udzielił grupie Azoty pożyczki na zakup surowca
Chemia
Duże zwolnienia w zakładach sodowych Sebastiana Kulczyka. Europosłowie interweniują
Chemia
Branża chemiczna jest w bardzo trudnej sytuacji
Chemia
Azoty poprawiają efektywność produkcji