Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.11.2017 05:12 Publikacja: 15.11.2017 05:12
Krzysztof Moska akcjonariusz Prymusa i Gamratu
Foto: materiały prasowe
Według naszych informacji nie jest wykluczone, że w branży chemicznej dojdzie do ciekawej transakcji. Znany inwestor Krzysztof Moska, główny akcjonariusz Prymusa, jest zainteresowany chemiczną częścią kontrolowanego przez miliardera Romana Karkosika Boryszewa. Sam zainteresowany potwierdza informacje, ale zastrzega, że nic nie jest przesądzone.
– Nie ukrywam, że jako inwestor byłbym zainteresowany zakupem aktywów chemicznych Boryszewa. Analizuję różne możliwości ekspansji, zarówno na drodze przejęć, jak i inwestycji organicznych. Przedstawiłem panu Karkosikowi, jako głównemu akcjonariuszowi Boryszewa, koncepcję – ale nie można na tej podstawie wnioskować, że toczą się jakieś nawet wstępne negocjacje. Generalnie uważam, że polscy przedsiębiorcy powinni się wspierać – komentuje Moska.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W ostatnich dwóch latach drogą morską trafiały do Polic jednorazowe ładunki surowca wynoszące do 2 tys. ton. Dzięki dokonanym pracom możliwości te wzrosły 10-krotnie. Pierwszy tak duży ładunek już został obsłużony. To z kolei dało duże oszczędności.
Nowa linia o mocy 1 tys. t na dobę powstała za 300 mln zł. Wkrótce ruszy czwarta instalacja neutralizacji o zdolności 1,3 tys. t na dobę. Dzięki nim Azoty zwiększą moce produkcyjne w zakresie nawozów granulowanych.
Nowa linia o mocy 1 tys. ton na dobę powstała kosztem 300 mln zł. Ponadto wkrótce ruszy czwarta instalacja neutralizacji o zdolności 1,3 tys. ton na dobę. Dzięki nim koncern zwiększy również moce produkcyjne w zakresie nawozów granulowanych.
Projekt petrochemiczny Olefiny III kończy swój żywot. Na jego gruzach będzie realizowane przedsięwzięcie o nazwie Nowa Chemia. W przeciwieństwie do poprzedniego ma być rentowne. Nowy zakład ruszy najwcześniej w 2030 r.
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką?
Spowolnienie gospodarcze w Europie, napływ tanich produktów z innych kontynentów, w tym zwłaszcza z Azji, oraz rosnące wymagania regulacyjne, związane m.in. z zielonym ładem, mocno ograniczają konkurencyjność giełdowych firm chemicznych.
Ruszyła konsolidacja firm wsparcia m.in. projektowych, wykonawczych, remontowych i serwisowych. Podobnie jest z tzw. Centrum Usług Wspólnych. Lada chwila obejmie obszary badań i rozwoju oraz logistyki, a następnie sprzedaży i produkcji.
Co do zasady giełdowe grupy o największym negatywnym oddziaływaniu na klimat zmniejszają swój ślad węglowy. W 2023 r. nie wszystkim to się jednak udało, głównie ze względu na wzrost produkcji. W 2024 r. było podobnie.
W 2024 roku rynek fuzji i przejęć ma podobny poziom jak w 2023 r. Zaryzykuję, że w 2025 roku będzie widoczna poprawa – uważa szef polskiego biura Rothschild & Co.
Grupa PZU zdecydowała kilka tygodni temu, że chce sprzedać swoje udziały w Alior Banku. Kupić je ma Bank Pekao (w którym PZU też ma kontrolny pakiet akcji). Transakcja ma się dokonać w pierwszej połowie 2025 r.
Honda Motor Co i Nissan Motor Co są na najlepszej drodze do połączenia się. A w tle jest jeszcze udział Mitsubishi i tajwańskiego Foxconna.
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają. Wzrostowi liczby transakcji ma sprzyjać przede wszystkim luźniejsza polityka regulacyjna, którą będzie prowadziła nowa administracja w Waszyngtonie.
Spowolnienie gospodarcze w Europie, napływ tanich produktów z innych kontynentów, w tym zwłaszcza z Azji, oraz rosnące wymagania regulacyjne, związane m.in. z zielonym ładem, mocno ograniczają konkurencyjność giełdowych firm chemicznych.
Szykuje się duże przejęcie w segmencie e-commerce. Notowane na giełdzie spółki ICT obsługujące sklepy internetowe: Cyber_Folks i Shoper połączy kapitałowy związek.
Produkcję profili w Boryszewie spółka chce rozpocząć na początku II kwartału przyszłego roku. Mimo niesprzyjających warunków rynkowych już w tym roku poprawia wyniki finansowe. Na razie nie znajduje to jednak odzwierciedlenia w kursie jej akcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas