To największa w historii Ciechu inwestycja w zakład produkcyjny budowany od podstaw. Jeśli uda się spółce uzyskać wszystkie konieczne pozwolenia, budowa warzelni może ruszyć jeszcze w tym roku. Jej uruchomienie planowane jest na 2020 r.
Nowy zakład będzie produkował ok. 450 tys. ton soli warzonej rocznie. Będzie to druga warzelnia funkcjonująca w ramach grupy Ciech. Pierwsza zlokalizowana jest w Janikowie na Kujawach. Łącznie więc po uruchomieniu zakładu grupa będzie produkować 1 mln ton tego produktu rocznie, co da jej trzecią pozycję w Europie pod tym względem. – W ciągu ostatnich miesięcy dobrze przygotowaliśmy się do podjęcia ostatecznej decyzji. Przeprowadziliśmy pogłębione analizy realizacji i opłacalności projektu przy wsparciu uznanych firm konsultingowych, zbadaliśmy dostępne technologie i wybraliśmy naszym zdaniem najbardziej efektywną, przygotowaliśmy w najdrobniejszych szczegółach projekt zakładu – zapewnia Maciej Tybura, prezes Ciechu. – Dwukrotne zwiększenie mocy produkcyjnych w obszarze soli przyczyni się do zdywersyfikowania źródeł przychodów naszego biznesu – dodaje Tybura.
Fabryka będzie produkowała szeroką ofertę wyrobów solnych, w tym sól spożywczą, sól stosowaną w elektrolizie (potrzebną do produkcji tworzyw sztucznych), tabletki solne służące do uzdatniania wody i specjalistyczną sól farmaceutyczną. Produkty trafią na rynki zachodnioeuropejskie, podczas gdy zakład w Polsce ma koncentrować się na krajach Europy Środkowej i Skandynawii. Dodatkowo w tym roku w zakładach w Janikowie zakończy się warta 30 mln zł inwestycja, poszerzająca ofertę o sól do zmywarek i lizawki solne dla zwierząt hodowlanych.
Według analiz wykonanych na zlecenie Ciechu tempo rozwoju mocy produkcyjnych soli w skali globalnej będzie ponad dwukrotnie niższe niż tempo wzrostu popytu. Korzystne prognozy dotyczą zwłaszcza soli farmaceutycznej i produktów do uzdatniania wody. box