W chemii jest szansa na poprawę

W 2019 r. wysokie ceny surowców wciąż będą ciążyły spółkom chemicznym, choć już nie tak mocno, jak w minionym roku. Szansą dla polskich fabryk jest spadająca produkcja chemikaliów w Chinach.

Publikacja: 03.01.2019 11:35

W chemii jest szansa na poprawę

Foto: materiały prasowe

Miniony rok był bardzo wymagający dla giełdowych producentów wyrobów chemicznych, głównie ze względu na rosnące ceny surowców. Według ekspertów rok 2019 może być dla tej branży bardziej łaskawy, choć presja na koszty wciąż będzie ogromna.

Możliwa odbudowa marż

– Naszym zdaniem ceny surowców energetycznych w 2019 r. nie powinny już mieć tak istotnie negatywnego wpływu na wyniki spółek chemicznych, ze względu na efekt wysokiej bazy z 2018 r. Wyższe będą z pewnością koszty certyfikatów CO2, węgla energetycznego i energii elektrycznej. Z drugiej strony niższe mogą być ceny gazu ziemnego – przekonują analitycy DM mBanku. Ratunkiem dla firm chemicznych mogą być natomiast rosnące ceny ich głównych wyrobów.

Podwyżki w segmencie nawozów od miesięcy systematycznie wprowadza już Grupa Azoty, choć wciąż nie może nadążyć za szybciej rosnącymi cenami gazu. Według ekspertów DM mBanku w trzech kolejnych latach globalne moce produkcyjne w nawozach będą rosły wolniej, niż rośnie popyt. – To pomoże w odbudowie marży branży nawozowej – kwitują analitycy. Zwracają też uwagę na oczekiwaną konsolidację w 2019 r. wyników Grupy Azoty z Compo Expert. Tarnowska spółka sfinalizowała przejęcie niemieckiego producenta nawozów specjalistycznych pod koniec listopada. Za pakiet 100 proc. udziałów tej spółki zapłaciła 226,6 mln euro. Przychody Compo Expert w roku obrotowym zakończonym 30 września 2017 r. sięgnęły około 333 mln euro, a EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja) oczyszczona ze zdarzeń jednorazowych wyniosła 30 mln euro.

Na wyższe ceny swoich produktów może też liczyć Ciech, specjalizujący się w sprzedaży sody używanej do produkcji szkła. Analityk DM BDM Krystian Brymora zauważa, że już w drugiej połowie 2018 r. perspektywy dla rynku sody na 2019 r. wyraźnie się poprawiły, a branża oczekuje nawet 5-proc. wzrostu cenników w kontraktach na rynku europejskim w porównaniu z ceną z minionego roku. – Tym samym mimo wciąż wymagającego otoczenia surowcowego podnieśliśmy nasze prognozy EBITDA grupy. Na wzrostową ścieżkę wynikową spółka ma szansę wejść od I kwartału 2019 r., aczkolwiek zdecydowanie mocniejsza powinna być druga połowa roku, z uwagi m.in. na niską bazę, perspektywę spadku kosztów zakupu surowców i nowe zdolności wytwórcze w sodzie oczyszczonej – twierdzi Brymora.

Polwax miał bardzo słaby początek 2018 r., z uwagi na trudną sytuację na rynku parafin. Nieco lepiej

Polwax miał bardzo słaby początek 2018 r., z uwagi na trudną sytuację na rynku parafin. Nieco lepiej sytuacja wyglądała w III kwartale, który jest dla spółki kluczowy – jest to szczyt sezonu sprzedaży zniczy. Wciąż jednak istnieją obawy o marże ze sprzedaży zniczy i produktów do ich wyrobu w kolejnych miesiącach. Zarząd chemicznej spółki próbuje ratować sytuację elastycznym podejściem do zakupu surowców i systematycznym zwiększaniem sprzedaży bardziej rentownych specjalistycznych parafin dla przemysłu.

GG Parkiet

Analitycy szacują, że podwyżki cen prądu i uprawnień do emisji CO2 na razie nie wpłyną znacząco na wyniki PCC Rokita, a w istotny sposób uderzą w jej biznes dopiero w 2020 r. Władze PCC Rokita już teraz analizują możliwe scenariusze. Zarząd zapowiedział, że w obecnej sytuacji na rynku energii elektrycznej spółka nie może wykluczyć w przyszłości inwestycji w zwiększenie zdolności własnej produkcji energii.

PCC Rokita w minionym roku korzystała z dobrej koniunktury na swoich głównych rynkach i ze swoich no

PCC Rokita w minionym roku korzystała z dobrej koniunktury na swoich głównych rynkach i ze swoich nowych mocy wytwórczych rozbudowanych w poprzednich latach. Spółka pozytywnie zaskoczyła analityków wynikami sprzedaży produktów chloropochodnych, gdzie ceny były na historycznie najwyższych poziomach. Po trzech kwartałach słabsze wyniki PCC Rokita odnotowała natomiast w segmencie poliuretanów. Spółka od początku roku obserwowała spadek popytu m.in na pianki, używane do produkcji materaców.

GG Parkiet

Z wielką niepewnością w nowy rok wszedł natomiast producent wyrobów parafinowych Polwax. Zgodnie z zapowiedziami zarządu ze względu na trudną sytuację na rynku parafin w 2019 r. bez dodatkowego finansowania trudno będzie spółce utrzymać działalność operacyjną na dotychczasowym poziomie. Zarząd liczy się z tym, że kolejne kwartały mogą przynieść znów spadki marż na sprzedaży produktów firmy. Dlatego w spółce trwa przegląd opcji pozyskania źródeł finansowania lub wspierających dalszy rozwój działalności. Wiadomo już, że Polwax – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – nie zdecyduje się na emisję akcji, rozważa natomiast inne rozwiązania, w tym pozyskanie nowego partnera finansowego (banku lub konsorcjum banków), partnera strategicznego lub inwestora branżowego.

Chińska szansa

Wypracowane przez Grupę Azoty wyniki w samym III kwartale 2018 r. okazały się znacząco słabsze od oc

Wypracowane przez Grupę Azoty wyniki w samym III kwartale 2018 r. okazały się znacząco słabsze od oczekiwań analityków. Rozczarowały nie tylko biznes nawozów, ale też sprzedaż produktów chemicznych i tworzyw. Główną przyczyną był wzrost cen surowców energetycznych, przede wszystkim gazu – głównego składnika do produkcji nawozów. W reakcji zarząd Azotów zapowiedział rewizję programu inwestycyjnego i wdrożenia oszczędności. Szuka też pomysłów, jak ograniczyć zużycie drożejącej energii elektrycznej.

GG Parkiet

Europejscy producenci wyrobów chemicznych z uwagą śledzą sytuację w Chinach, które wstrzymują działalność wielu starych fabryk, niespełniających najnowszych wymogów środowiskowych w tym kraju. – Ograniczenie szkodliwej dla środowiska produkcji w Chinach zmniejsza konkurencję tanich wyrobów z Azji. Naszym zdaniem w 2019 r. eksport kluczowych produktów chemicznych z Chin nadal będzie spadał – twierdzą analitycy DM mBanku. W ich ocenie polityka środowiskowa w Chinach ułatwi rozładowanie nadpodaży w nawozach oraz istotnie zmniejszy potencjał eksportowy w zakresie chińskiej sody. Skorzystać na tym mogą Azoty, Ciech, a także PCC Rokita, która produkuje sodę kaustyczną.

Ogromnym obciążeniem dla Ciechu w minionym roku były wysokie ceny węgla, koksu i uprawnień do emisji

Ogromnym obciążeniem dla Ciechu w minionym roku były wysokie ceny węgla, koksu i uprawnień do emisji CO2. Producent sody próbował zminimalizować negatywne skutki drożejących surowców, zwiększając sprzedaż na atrakcyjnym rynku azjatyckim. W swojej nowej strategii przewiduje natomiast poprawę wyników – celem jest osiągnięcie w 2021 r. ponad 4 mld zł przychodów i ponad 900 mln zł EBITDA. Spółka planuje m.in. dywersyfikację biznesu, umocnienie swojej pozycji na rynku sody, nie wyklucza też akwizycji lub sprzedaży aktywów.

GG Parkiet

Na chińskiej rewolucji już w minionym roku korzystał Ciech, który zwiększył sprzedaż sody ze swojej rumuńskiej fabryki do południowej Azji – rejonu obsługiwanego dotąd głównie przez chińskich dostawców. Spółka ta jest coraz większym operatorem w tym regionie.

Notowania spółek chemicznych pod presją. Odbicie widoczne pod koniec minionego roku

Notowania wszystkich firm chemicznych z warszawskiej giełdy w minionym roku znajdowały się pod ogromną presją. Dotyczyło to zresztą także firm z branży notowanych na innych europejskich giełdach. Jak podkreślają analitycy, w drugiej połowie 2018 r. za spadek kursów odpowiadały głównie rosnące ceny surowców, w tym gazu i węgla, a także drożejące energia elektryczna i uprawnienia do emisji CO2. Negatywne przełożenie na notowania firm z branży miały także obawy inwestorów o perspektywy wzrostu w Azji po nałożeniu taryf na Chiny przez USA, słabsze dane płynące z branży motoryzacyjnej, jak również niskie poziomy rzek w Niemczech. Od początku stycznia do końca grudnia 2018 r. notowania polskiego indeksu WIG-chemia stopniały w sumie o 40 proc. Dopiero pod koniec roku widoczne było odbicie kursu. Potężne tąpnięcie zaliczyła Grupa Azoty i jej spółki zależne, co związane było z dużą niepewnością co do przyszłości branży nawozowej. W całym 2018 r. kurs tarnowskich Azotów spadł o 55 proc. Akcje zależnych Puław potaniały w tym czasie o 57 proc., a Polic o 35 proc. W dół skoczyły także notowania Ciechu, które obniżyły się w ciągu roku o 23 proc. W tym samym czasie kurs PCC Rokita stopniał o 21 proc., a Polwaksu – o 37 proc.

Chemia
Azoty nie należą już do żadnej doliny wodorowej
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Chemia
Mniejsze straty, ale wciąż trudna kondycja Azotów
Chemia
Mimo mniejszych strat, kondycja Azotów nadal jest trudna
Chemia
Stagnacja w przetwórstwie tworzyw sztucznych trwa
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Chemia
Inwestorzy nisko wyceniają akcje ZA Puławy
Chemia
Nowe instalacje Azotów pracują na coraz większych mocach