Budowniczowie biur w niełasce

Choć idzie zmiana cyklu, deweloperzy z ekspozycją na nieruchomości biurowe są wciąż gorzej postrzegani przez giełdowych inwestorów.

Publikacja: 14.10.2024 19:20

Budowniczowie biur w niełasce

Foto: AdobeStock

O 11 proc., do 4,3 tys. pkt., odbił w ciągu miesiąca indeks WIG-nieruchomości. To zasługa głównie deweloperów mieszkaniowych – w ostatnich tygodniach ton nadawały Archicom i Murapol, a sięgając wzrokiem bardziej wstecz Dom Development i Develia. Zupełnie inaczej zachowują się kursy deweloperów związanych głównie z nieruchomościami komercyjnymi, przede wszystkim biurowymi. Cavatina, Polski Holding Nieruchomości, BBI Development oraz spółki zagraniczne: Warimpex i Immofinanz notują konsekwentny zjazd wyceny (przy czym Cavatina i PHN zaangażowane są też w mieszkaniówkę). Wyjątkami potwierdzającymi regułę są Echo Investment i GTC.

Uwagę zwraca spadek notowań większości obligacji Cavatiny i Ghelamco na Catalyst lekko poniżej wartości nominalnej mimo tego, że papiery te oferują wysokie kupony.

Czytaj więcej

Rośnie zadłużenie deweloperów komercyjnych

Jak wynika z szacunków Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych, na największym biurowym rynku w Polsce – warszawskim – w III kwartale br. wynajęto 176,1 tys. mkw. powierzchni, przede wszystkim w strefach Centrum, Służewiec oraz Jerozolimskie. To wynik względnie stabilny kwartał do kwartału i rok do roku. 56 proc. umów stanowiły nowe umowy, 26 proc. renegocjacje, 7 proc. ekspansje, a 11 proc. powierzchnie wynajęte na użytek własny właściciela. W ciągu dziewięciu miesięcy br. wynajęto w Warszawie 494 tys. mkw. biur, o 1 proc. mniej niż rok wcześniej, ale i o 19,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2022 r.

W III kwartale br. deweloperzy oddali na warszawskim rynku 11,2 tys. mkw. powierzchni. Na nową podaż złożyły się trzy projekty, w tym dwa etapy kompleksu Bohema Offices na Pradze – to inwestycja w ramach projektu mixed-use Bohema realizowanego przez notowanego na Catalyst dewelopera OKAM oraz AFI Europe.

Wskaźnik pustostanów w Warszawie na koniec września sięgnął 10,7 proc., czyli był na zbliżonym poziomie rok do roku i kwartał do kwartału. W centralnych częściach miasta odsetek niewynajętej powierzchni wyniósł 8,9 proc., a poza tą strefą 12,2 proc.

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości komercyjnych są okresem wyzwań, ale wraz z pierwszymi obniżkami stóp w eurozonie inwestorzy szykują się do nowego cyklu. Echo Investment spodziewa się sprzedaży gotowych projektów biurowych na przełomie tego i przyszłego roku.

Budownictwo
Obniżki stóp już w kursach budowniczych mieszkań?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Unibep w gronie firm namaszczonych przez Centralny Port Komunikacyjny
Budownictwo
Deweloperzy wciąż budują dużo mieszkań, ale nie biją się o pozwolenia
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Wycena obligacji Ghelamco w Polsce odbija. Koniec kłopotów grupy?
Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?