Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.04.2025 18:59 Publikacja: 22.05.2024 06:00
Radosław T. Krochta, prezes MLP Group. Fot. Dariusz Iwański/mpr
Foto: Dariusz Iwanski phone:601362305
Po publikacji wyników za I kwartał br. deweloper i właściciel nieruchomości logistyczno-przemysłowych podtrzymuje cele na ten rok będące elementem średnioterminowej strategii wzrostu. Przychody mają wynieść 83–98 mln euro, a FFO (funds from operations, główny wskaźnik stosowany przez spółki nastawione na przychody z najmu) 20–23 mln euro. W I kwartale br. grupa wypracowała odpowiednio 22 mln i 5 mln euro.
– Wyniki kwartalne nie są reprezentatywne, niewiele mówią o biznesie. Mamy duży komfort, że zrealizujemy całoroczne założenia, chyba że coś drastycznego wydarzy się w otoczeniu geopolitycznym. Wynajem w Polsce, Niemczech i Austrii idzie bardzo dobrze, czynsze w nowych umowach są znacznie wyższe rok do roku – mówi prezes Radosław T. Krochta. – Widzimy bardzo duży napływ inwestorów z Azji – Chin czy Korei – do Europy, tego wcześniej nie było, a mówimy o bardzo solidnych, długoterminowych inwestycjach. Wcześniej dużo było inwestycji amerykańskich czy skandynawskich – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kolejna giełdowa spółka, tym razem Mirbud, może brać udział w przetargach o łącznej wartości ponad 2,2 mld zł netto.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wysokie stopy, najdroższy w UE kredyt, brak programu wsparcia. Jak poradzili sobie deweloperzy mieszkaniowi w pierwszych miesiącach roku i jakie mają ambicje?
Perspektywa cięć stóp pozytywnie wpływa na postrzeganie deweloperów mieszkaniowych przez rynek. Paliwem kolejnych wzrostów mogą być dane o sprzedaży za II kwartał – jeśli pokażą one poprawę.
Unibep jest jednym z czternastu graczy, którzy będą mogli się starać o kontrakty drogowe o łącznej wartości 2,3 mld zł netto.
W I kwartale 2025 r. deweloperzy uruchamiali relatywnie dużo projektów, mimo wciąż nie najlepszego otoczenia. Wyraźnie zwolnili jednak z tempem uzyskiwania pozwoleń. Co zmieni na rynku spodziewana obniżka stóp?
Papiery dewelopera na Catalyst są wciąż wyceniane z dyskontem, ale już nie tak mocnym, jak przed świętami. Przełomowych informacji brak, belgijska część grupy walczy o utrzymanie płynności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas