Mostostal Kraków ma wyprodukować konstrukcje stalowe dla elektrowni jądrowej

Westinghouse wybrał Mostostal Kraków z grupy Budimex do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował Budimex. Współpraca ma objąć produkcję i montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych i obudowy.

Publikacja: 14.05.2024 21:03

Mostostal Kraków ma wyprodukować konstrukcje stalowe dla elektrowni jądrowej

Foto: materiały prasowe

Przypomnijmy, że na początku kwietnia br. Westinghouse ogłosił, że wybrał siedem polskich firm do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu, które będą mogły budować poszczególne moduły bloków energetycznych.

Jak podał Budimex, Mostostal bierze udział w kolejnej fazie procesu rozwoju i kwalifikacji dostawców Westinghouse. Obejmuje ona opracowanie odpowiednich charakterystyk technicznych i jakościowych, a także umów na makiety produkcyjne dla projektu AP1000 w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu oraz innych przyszłych projektów europejskich, np. w Bułgarii czy w Ukrainie.

Jednocześnie rozmowy na temat udziału w przedsięwzięciu budowy elektrowni prowadzi Budimex. Budimex zawarł również z amerykańską Bechtel Corporation memorandum o potencjalnej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Bechtel wraz Westinghouse Electric Company wspólnie odpowiadają za projekt budowy elektrowni z trzema reaktorami na wybrzeżu Bałtyku.

- Poza obszarem wyspy jądrowej i technologii, gdzie jesteśmy obecni poprzez Mostostal Kraków, pozostajemy zainteresowani wykonaniem części budowlanej, za którą bezpośrednio odpowiada Bechtel — mówi członek zarządu Budimeksu Maciej Olek.

Czytaj więcej

Elektrownia atomowa dopiero w 2040 r. Minister przemysłu o opóźnieniu inwestycji

Jak poinformował Budimex, potencjalny projekt elektrowni atomowej będzie realizowany przez dywizję Budownictwa Energetycznego i Przemysłowego Budimeksu, która zrealizowała kilkadziesiąt inwestycji energetycznych w Polsce i na Litwie. Największą z nich była budowa nowego bloku energetycznego Elektrowni Turów o mocy elektrycznej 496 MW dla Grupy PGE oraz realizacje wybranych odcinków gazociągu Baltic Pipe dla Gaz System.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Budowa pierwszej - na Pomorzu - miałaby się zacząć w 2026 r., pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r., a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat. Poprzedni rząd wskazał jako partnera do tej budowy konsorcjum Westinghouse-Bechtel. 

W ubiegłym tygodniu minister przemysłu Marzena Czarnecka zapowiedziała, że pierwszy blok elektrowni jądrowej może ruszyć w 2035 roku, a nie w 2033 r., jak zakładał przyjęty przez poprzedni rząd program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ), zaś cała elektrownia w 2039-2040 r. P.O. obowiązki spółki Polskie Elektrownie Jądrowe zapowiedział, że „wylanie pierwszego betonu” pod budowę elektrowni rozpocznie się w 2028 r., a nie jak wcześniej zakładano w 2026 r. Ma to być efekt zbyt późno wydanych w 2023 r. decyzji środowiskowych i lokalizacyjnych dla elektrowni w Choczewie. 

Budownictwo
Skok deweloperskich inwestycji w październiku. Ile mieszkań przybędzie?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Budownictwo
ED Invest z nadzwyczajną dywidendą i planami ekspansji
Budownictwo
Murapol z kumulacją wydań i promocją na koniec roku
Budownictwo
Murapol po konferencji: stabilna sprzedaż, sowite marże
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Budownictwo
Murapol z bardzo agresywną promocją na koniec roku
Budownictwo
Prezes Elektrotimu: Celujemy w dużo grubszy portfel zleceń