Famur, Kopex: Producenci górniczych maszyn: poprawimy się

Giełdowi producenci maszyn górniczych w I kwartale poradzili sobie średnio. Jednak zgodnie zapewniają, że kolejne miesiące mają być lepsze.

Publikacja: 19.05.2010 08:28

Famur, Kopex: Producenci górniczych maszyn: poprawimy się

Foto: GG Parkiet, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka

Kopeksowi wzrosły co prawda przychody, jednak zysk zmniejszył się o trzy czwarte. Odwrotnie w Famurze. Spadły przychody, ale za to zwiększył się zysk netto.

– Rezultaty I kwartału są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Prowadzimy zaawansowane rozmowy handlowe z kontrahentami w kraju i za granicą. Ze względu na wciąż odczuwalne skutki kryzysu gospodarczego podpisanie finalnej umowy zajmuje bez porównania więcej czasu niż w okresie koniunktury. Mimo to zakładamy, że powodzeniu negocjacji sprzyjać będzie widoczna, coraz bardziej otwarta względem sektora górniczego polityka kredytowa banków na świecie – mówi Waldemar Łaski, prezes Famuru.

Famur buduje również nową fabrykę w Katowicach (koszt ok. 160 mln zł) – oddanie jej do użytku przewiduje na początek przyszłego roku.Kopex skupia się na zwiększeniu aktywności na chińskim rynku. Do tamtejszych kopalń sprzedał już pierwszy kombajn wysokich mocy. Z informacji „Parkietu” wynika, że jeśli rozmowy się powiodą, spółka może sprzedać wkrótce za granicę nawet 60 takich maszyn.

[ramka]

[b]Pytania do... prezesa Kopeksu Mariana Kostempskiego[/b]

[b]Zysk o trzy czwarte mniejszy niż w analogicznym okresie 2009 roku, choć przychody większe o ponad 40 mln zł. Ostatnie wyniki Kopeksu nie były najlepsze.[/b]

Zima opóźniła wiele prac, np. przy nowym szybie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W porównaniu z I kwartałem zeszłego roku w największym stopniu wynik obciążyła strata naszej spółki Tagor, w której opóźniła się restrukturyzacja. Tagor przez ostatnie dwa i pół roku realizował sporo kontraktów zagranicznych, m.in. w Chinach i w Australii, i miał się dobrze, a gdy ostatni kontrakt chiński za 160 mln zł się skończył, okazało się, że w tej spółce na czas nie została przeprowadzona restrukturyzacja i było sporo nieprawidłowości. Dlatego wymieniliśmy tam zarząd. Jednak nadgonimy wyniki do końca III kwartału. Ten rok będzie przynajmniej tak samo dobry jak poprzedni.

[b]Sprzedaliście ostatnio Chińczykom pierwszy kombajn wysokiej mocy za 3 mln euro.[/b]

W poniedziałek mamy spotkanie w sprawie następnych kontraktów. Wszystko jest na dobrej drodze, jest zainteresowanie, są deklaracje, to dobrze rokuje. Ale poczekajmy na umowy.

[b]Wypadliście z wyścigu o przejęcie Remagu. Zostali dwaj gracze. Kto przejmie tę spółkę?[/b]

Wydaje mi się, że Węglokoks.

[b]A kogo Kopex jeszcze może przejąć? Dołączyliście do grupy Ryfamę, są kolejne pomysły?[/b]

W Polsce na razie nie, chyba że któraś prywatna firma da taki sygnał. Obserwujemy również rynki zagraniczne. Z tym że tam nie patrzymy raczej na moce wytwórcze, bo są drogie, lecz na spółki inżynieryjne.[/ramka]

Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty
Budownictwo
Mirbud też jest dopuszczony do drogowego tortu CPK