Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.09.2019 05:00 Publikacja: 08.09.2019 05:00
Hadley Dean
Foto: materiały prasowe
Prezes Hadley Dean od lat bardzo entuzjastycznie wypowiada się o perspektywach handlu w Polsce w porównaniu z zachodem Europy. 24 centra handlowe – w tym otwarta w maju Galeria Młociny w Warszawie – pozwalają EPP czerpać z tej dobrej koniunktury. W przyszłym roku portfel wzrośnie do 28 obiektów.
Na spotkaniu z inwestorami spółka wsparła się autorytetem Marka Belki, byłego ministra finansów i prezesa NBP, niezależnego członka rady dyrektorów EPP. – Te dobre wyniki EPP nie byłyby możliwe, gdyby nie dobre wyniki polskiej gospodarki, która rośnie napędzana konsumpcją. Mamy niskie bezrobocie, rosnące płace, ale i programy socjalne, które przekładają się na konsumpcję. Myślę, że taka sytuacja utrzyma się w krótkim i średnim terminie – powiedział Belka. – Jeśli chodzi o globalną gospodarkę, z różnych miejsc słyszymy o czającym się kryzysie. Moim zdaniem, im więcej o kryzysie się mówi, tym łagodniejsze będzie mieć on oblicze. Spodziewałbym się raczej spowolnienia niż spadku z klifu i recesji. W Europie nie widać nic więcej poza spowolnieniem będącym skutkiem napięć politycznych i niepewności – dodał. Podkreślił, że polska gospodarka jest mocno powiązana z niemiecką. – Gdyby za Odrą doszło do spowolnienia – a wierzę, że rząd w odpowiedni sposób zareaguje – to dla Polski najgorszym scenariuszem będzie spowolnienie wzrostu PKB do 2,5–3 proc. To coś, z czym moglibyśmy jako EPP żyć. Jestem więc umiarkowanym optymistą, jeśli chodzi o Polskę – podsumował. ar
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W reakcji na słowa prezesa NBP i spadek stawek WIBOR w kwietniu może jeszcze nie widać wzrostu sprzedaży mieszkań, ale widać już wzrost średnich cen, bo jest mniej obniżek – mówi Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kolejna giełdowa spółka, tym razem Mirbud, może brać udział w przetargach o łącznej wartości ponad 2,2 mld zł netto.
Wysokie stopy, najdroższy w UE kredyt, brak programu wsparcia. Jak poradzili sobie deweloperzy mieszkaniowi w pierwszych miesiącach roku i jakie mają ambicje?
Perspektywa cięć stóp pozytywnie wpływa na postrzeganie deweloperów mieszkaniowych przez rynek. Paliwem kolejnych wzrostów mogą być dane o sprzedaży za II kwartał – jeśli pokażą one poprawę.
Unibep jest jednym z czternastu graczy, którzy będą mogli się starać o kontrakty drogowe o łącznej wartości 2,3 mld zł netto.
W I kwartale 2025 r. deweloperzy uruchamiali relatywnie dużo projektów, mimo wciąż nie najlepszego otoczenia. Wyraźnie zwolnili jednak z tempem uzyskiwania pozwoleń. Co zmieni na rynku spodziewana obniżka stóp?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas