Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.12.2019 05:00 Publikacja: 05.12.2019 05:00
Tomasz Buras, szef Savills Polska
Foto: materiały prasowe
Po trzech kwartałach 2019 r. inwestorzy ulokowali w Polsce 4,5 mld euro, w całym 2018 r. padła rekordowa kwota 7,3 mld euro. Buras zwrócił uwagę, że poza kupowaniem nieruchomości widać trend inwestowania w platformy deweloperskie: w trakcie przejęcia jest Echo Investment, krakowską Bumą interesuje się giełdowe Reino.
Rynek rośnie z roku na rok i co roku pojawia się pytanie, kiedy cykl się odwróci. – Globalne spowolnienie pewnie nie od razu, ale w jakiejś formie wpłynie na naszą gospodarkę, nasz rynek. Sam sektor nieruchomości jest bezpieczny, w przypadku zawirowań koniunktury inwestorzy raczej pompują tu pieniądze, niż się wycofują. Oczywiście, z rozsądkiem patrzymy na przyszły rok oraz kolejne lata. Biorąc pod uwagę transakcje w toku oraz zainteresowanie, 2020 r. zapowiada się wciąż dobrze. Należy obserwować, co będzie się działo z popytem najemców – powiedział Buras. ar
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W I kwartale deweloperzy z rynku kapitałowego jako grupa zanotowali stabilnie niską sprzedaż. W II kwartał wchodzimy z zapowiedzią obniżek stóp. To jaskółka pozwalająca myśleć o zakończeniu trendu bocznego sprzedaży. Pytanie, kiedy nastąpią cięcia stóp i jak będą głębokie.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Segment nafta, chemia i gaz wypracował w 2024 r. zyski i stanowi większość portfela zamówień. Budowlana grupa pracuje nad nową strategią.
W reakcji na słowa prezesa NBP i spadek stawek WIBOR w kwietniu może jeszcze nie widać wzrostu sprzedaży mieszkań, ale widać już wzrost średnich cen, bo jest mniej obniżek – mówi Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl.
Kolejna giełdowa spółka, tym razem Mirbud, może brać udział w przetargach o łącznej wartości ponad 2,2 mld zł netto.
Wysokie stopy, najdroższy w UE kredyt, brak programu wsparcia. Jak poradzili sobie deweloperzy mieszkaniowi w pierwszych miesiącach roku i jakie mają ambicje?
Perspektywa cięć stóp pozytywnie wpływa na postrzeganie deweloperów mieszkaniowych przez rynek. Paliwem kolejnych wzrostów mogą być dane o sprzedaży za II kwartał – jeśli pokażą one poprawę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas