We wtorek Komisja Nadzoru Finansowego („Komisja”) jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie polityki dywidendowej instytucji finansowych (w tym banków komercyjnych, banków spółdzielczych, zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, towarzystw funduszy inwestycyjnych, powszechnych towarzystw emerytalnych oraz domów maklerskich) w 2025 roku.
Jakie dywidendy banków komercyjnych
Zalecenie KNF w odniesieniu do banków komercyjnych zakładają wypłatę dywidendy do 75 proc. zysku. W porównaniu ubiegłorocznych rekomendacji nie widać zaostrzenia. Ale najwyraźniej regulator wciąż nie widzi przestrzeni, by banki mogły podzielić się w 100 proc. swoimi rekordowymi wynikami, choć w marcu tego roku padły takie zapowiedzi.
I tak, zgodnie ze stanowiskiem Komisji, kwotę do wysokości 50 proc. zysku z 2024 roku mogą wypłacić banki, które nie realizują planu naprawy i są pozytywnie oceniane w ramach Badania i Oceny Nadzorczej. Do tego wykazują odpowiedni poziom dźwigni finansowej (wyższym niż 5 proc.), oraz mają wszystkie współczynniki kapitałowe na poziomie nie niższym od wymaganego.
Kwotę do wysokości 75 proc. zysku z 2024 roku mogą wypłacić te banki, które spełniają kryteria do wypłaty 50 proc., a jednocześnie których portfel kredytów charakteryzuje się dobrą jakością kredytową (udział NPL na poziomie nieprzewyższającym 5 proc.).