Komisja Nadzoru Finansowego chce, aby bufor innej instytucji o znaczeniu systemowym (OSII, other systemically important institution) dla Santander Bank Polska wzrósł do 0,75 proc. łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko z 0,50 proc. obowiązującego obecnie. KNF zwróciła się do Komitetu Stabilności Finansowej o wydanie opinii w sprawie zmiany wysokości tego bufora. Ostateczna decyzja zostanie wydana przez KNF po zajęciu stanowiska przez KSF (dotychczasowa praktyka pokazuje, że była to formalność i KSF się zgadzał z propozycjami KNF).
Zaproponowana podwyżka wymogów kapitałowych będzie „kosztować” bank na poziomie skonsolidowanym około 370 mln zł, czyli niewiele biorąc pod uwagę wysokie kapitały własne wynoszące 23,9 mld zł. Współczynnik kapitału Tier 1 wynosi 14,5 proc. a TCR 16,3 proc. (stan na koniec czerwca).
To kolejny bank, któremu nadzór chce podnieść bufor OSII, kilka dni temu mBank informował, że KNF wnioskuje o podwyższenie jego bufora do 0,75 proc. z 0,50 proc. obecnie. Prawdopodobnie kolejne banki będą informować niebawem o zmianie wysokości bufora OSII (może to dotyczyć m.in. Aliora). Maksymalna wysokość tego bufora to 2 proc., PKO BP, największy bank w Polsce, ma 1 proc.
O zakwalifikowaniu na listę OSII i wysokości bufora decyduje głównie skala banku, w mniejszym stopniu inne czynniki, takie jak złożoność banku, wzajemne powiązania, działalność transgraniczna. KNF raz w roku, zwykle latem, dokonuje przeglądu listy banków uznawanych za OSII i wysokości ich buforów z tego tytułu, zatem prawdopodobnie inne banki będą niebawem także informować o tych sprawach.