Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.01.2020 12:48 Publikacja: 18.01.2020 05:00
Foto: materiały prasowe
Powód to skomplikowana struktura transakcji, wynikająca z konieczności wydzielenia hipotek walutowych mBanku, które stanowią 16 proc. jego portfela kredytów. Wymieniono też niewystarczające synergie. Zarząd Erste ostatnio umniejszał swoje szanse, wskazując na swoją mniejszą skłonność do zaoferowania wyższej ceny ze względu na brak synergii z fuzji i dlatego większe jest prawdopodobieństwo kupna przez lokalnego gracza.
W wyścigu po mBank nieobecni u nas gracze stoją na gorszej pozycji względem obecnych już w Polsce banków, które mogą osiągnąć spore korzyści dzięki fuzji z mBankiem. Głównie chodzi o kosztowe efekty synergii (usunięcie dublujących się funkcji, oddziałów, zmniejszenie zatrudnienia i kosztów) oraz skali (w większym banku wydatki rozkładają się na większe aktywa i przychody). Po decyzji Erste państwowe banki, tj. PKO BP albo Pekao, umocniły się na pozycji faworytów do przejęcia mBanku. MR
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zysk Aliora w I kwartale 2025 r. wyniósł 476 mln zł. To znacznie mniej niż rok temu i wyraźnie mniej od prognoz analityków.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Praca Leszka Skiby, który stał na czele Banku Pekao do maja zeszłego roku, nie została dobrze oceniona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Przesądziło 105 mln głosów wstrzymujących się.
Wyższe składki na BFG podniosły koszty sektora. Ale niższe odpisy frankowe spowodowały, że zarobki banków w I kwartale tego roku mogły być nawet o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej – szacują analitycy.
Zgodnie z propozycją PFR, do akcjonariuszy Banku Pekao trafi 75 proc. zysku za miniony rok, a nie 50 proc. jak wcześniej planował zarząd.
Doceniono skuteczną redukcję ryzyka w portfelu kredytów walutowych, wzrost rentowności i silną pozycję kapitałową.
Narodowy Bank Polski poinformował w sprawozdaniu rocznym za 2024 r. o stracie w wysokości 13,3 mld zł. To trzeci raz z rzędu, gdy bank centralny zakończył rok pod kreską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas