Zwykle korzystanie z outsourcingu w zarządzaniu flotą jest etapem przejściowym do full service leasing (inaczej: wynajem długoterminowy). Jak podaje FlotaMonitor, pod koniec ubiegłego roku 3 488 firm miało podpisane tego typu umowy. W sumie wynajęto niemal 44 tys. samochodów - o połowę więcej niż rok wcześniej. Rozwiązanie to daje możliwość połączenia leasingu, czyli finansowania i pełnej obsługi serwisowej pojazdów. Decydując się na outsourcing, firma jest wyłączona z problemów związanych np. z zakupem samochodu, jego rejestracją, naprawami, przeglądami, ubezpieczeniami, likwidacją szkód i negocjacją ceny zakupu paliwa. W porównaniu z samodzielnym zarządzaniem flotą, przedsiębiorstwo może zaoszczędzić od 10 do 30 proc. kosztów. Korzyści z wynajmu długoterminowego mogą odnieść nawet przedsiębiorcy posiadający tylko jeden samochód. - Współpracujemy z wieloma takimi firmami, są to np. notariusze i lekarze. Zlecenie obsługi firmie zewnętrznej wiąże się z oszczędnością czasu i wygodą. Przedsiębiorcy, decydujący się na najem, nie muszą ponosić większego jednorazowego kosztu, jakim jest np. opłata wstępna. Korzystają ze znacznie niższych kosztów zakupu pojazdu, jego ubezpieczenia i napraw - mówi Tomasz Szczepaniak, dyrektor sieci sprzedaży Samset. Największe korzyści z wynajmu mogą pojawić się jednak w przedsiębiorstwach, które mają kilkadziesiąt (np. 50) samochodów.
Jednym z klientów firm oferujących wynajem, jest TP SA. Firma ma umowy z Prime Car Management, Transpost oraz Piech-Pol. - Najlepszym dla nas sposobem pozyskiwania samochodów jest najem z pełną obsługą techniczną (full service leasing). Wynajmujący pokrywa wszelkie koszty eksploatacji samochodu, poza paliwem i opłatami parkingowymi. O wyborze zdecydowała, oczywiście, analiza ekonomiczno-podatkowa. Samochody najmowane stanowią ok. 80 proc. naszej floty, pozostała część to samochody własne - informuje Biuro Prasowe Grupy TP.
Wystarczy wlać benzynę
Często samochód można odebrać w ciągu jednego lub dwóch dni od złożenia wniosku i kompletu dokumentów. Leasingować można nie tylko wszystkie marki samochodów osobowych i ciężarowych, ale też pojazdy specjalistyczne, np. wozy techniczne i karetki pogotowia. Jest możliwość finansowania zakupu nowych pojazdów lub odsprzedaży dotychczas używanych i korzystania z nich nadal na podstawie umowy leasingu zwrotnego. Najistotniejszą zaletą wynajmu jest stały, uśredniony poziom kosztów podczas całego okresu trwania umowy. Firma zewnętrzna przejmuje więc znaczną część ryzyka wzrostu cen usług (np. napraw). Korzystający z samochodu ma jedynie obowiązek dbać o pojazd w podstawowym zakresie np. sprawdzać poziom powietrza w oponach. Wszelkie sprawy związane z obsługą, np. z ubezpieczeniem, wymianą opon i przeglądem technicznym, są monitorowane przez firmę leasingową. Jest ona pośrednikiem w kontaktach z np. towarzystwami ubezpieczeniowymi i serwisem.
Rozliczenie między klientem a firmą leasingową następuje zwykle na podstawie jednej faktury. Stawka miesięczna obejmuje najczęściej: finansowanie samochodu, ubezpieczenie, serwisowanie, zarządzanie pojazdem, assistance, samochody zastępcze, serwis opon, zarządzanie paliwem oraz raportowanie.
Za dewastację się płaci