Większość firm faktoringowych wskazała kredyt jako główne źródło środków pozyskiwanych na prowadzenie działalności.
Lider na rynku Pekao Faktoring wspierał się emisją obligacji, ale na bieżąco korzysta z kredytu. Przy skali działalności firmy (obrót 3,1 mld zł w ub.r.) pozyskanie środków z tego źródła jest tańsze, w porównaniu z emisją obligacji, poinformował Tomasz Biernat, główny specjalista ds. marketingu. - Wybór finansowania kredytem wiąże się też z jego większą elastycznością w stosunku do emisji obligacji. Jesteśmy w stanie na bieżąco dostosowywać wysokość kredytu do potrzeb. Procedura pozyskania środków z emisji obligacji jest bardziej czasochłonna. Jest to rozwiązanie mniej elastyczne, a więc i mniej korzystne - dodał.
BZ WBK Faktor, podobnie jak np. Arvato Services (należąca do grupy przedsiębiorstw usługowych międzynarodowego koncernu Bertelsmann AG), nie przeprowadzała i nie planuje emisji obligacji. - Dla naszej spółki ze względu na posiadane gwarancje spółki matki najefektywniejszym źródłem zewnętrznym finansowania jest kredyt bankowy. Jego cena i dostępność są korzystniejsze niż emisja papierów - stwierdził Dawid Naglik, dyrektor pionu usług finansowych Arvato Services. - BZ WBK Faktor korzysta z kredytów w banku, ponieważ taka jest polityka bieżącego finansowania spółek zależnych w Grupie. Korzystanie z kredytów spółki matki jest zasadne ze względu na przewagę biznesową takiego rozwiązania, wiążącą się z niższym ryzykiem i niższymi kosztami - skomentował Stanisław Atanasow, dyrektor projektów strategicznych BZ WBK Faktor.
Udział kapitałów obcych w finansowaniu działalności firm faktoringowych przekracza 70 proc. - W Bibby Factors, firmie faktoringowej niezależnej od banków, udział ten sięga 80 proc. - powiedział Tomasz Gilarowski, dyrektor operacyjny. Jeszcze większe znaczenie zewnętrznego finansowania (udział 96 proc.) wykazuje BZ WBK Faktor.
Eurofaktor poprzez zakup własnych akcji i ich umorzenie, a następnie emisję obligacji, chce zwiększyć udział finansowania kapitałem obcym z niemal 71 proc. w ub.r. do 83 proc. w 2009 r. Jednak w przypadku tej firmy zarówno koszt pozyskania, jak i struktura preferowanego finansowania jest inna niż wyżej opisanych firm. Wynika to m.in. z faktu, że spółka jest notowana na giełdzie. Konieczność upubliczniania wielu informacji o jej sytuacji finansowej sprawia, że jest postrzegana jako bardziej wiarygodna wśród inwestorów zainteresowanych nabyciem obligacji firmy. Dzięki temu spółka może emitować papiery dłużne mniejszym kosztem. Eurofaktor będzie korzystał przede wszystkim z emisji obligacji krótkoterminowych i w niewielkim stopniu z kredytu. Dla firmy koszt pozyskania kredytu jest zbliżony do emisji obligacji.