#WykresDnia: Tesla wciąż w dół

Spadek wartości Tesli w 2022 roku osiągnął 69 proc. po najgłębszej wyprzedaży od kwietnia. Akcje straciły w tym roku około 720 miliardów dolarów. I nigdy w swojej historii nie były tak daleko poniżej średniej ceny docelowej analityków.

Publikacja: 28.12.2022 09:21

#WykresDnia: Tesla wciąż w dół

Foto: Qilai Shen/Bloomberg

Spadek notowań akcji Tesli przyspiesza, wyznaczając ich najdłuższą passę od 2018 roku, ponieważ raport o planie tymczasowego wstrzymania produkcji w chińskiej fabryce ponownie rozpalił obawy o ryzyko związane z popytem.

Akcje firmy kierowanej przez Elona Muska zamknęły się o 11,41 proc. niżej po cenie 109,10 USD, co oznacza siódmy z rzędu spadek i największy jednodniowy spadek od kwietnia (a po sesji głównej osunęły się jeszcze o 2,21 proc., do 106,69 USD.). Wycena rynkowa producenta pojazdów elektrycznych skurczyła się do około 345 miliardów dolarów, poniżej wartości Walmart Inc., JPMorgan Chase & Co. i Nvidia Corp. Ta ostatnia wyprzedaż kosztowała również Teslę pozycję wśród 10 najwyżej wycenianych spółek w indeksie S&P 500 , wyróżnienie, które posiadał od czasu przystąpienia do benchmarku w grudniu 2020 r.

Wiadomość o zmniejszonej produkcji w Szanghaju pojawia się tuż po raporcie z zeszłego tygodnia, że Tesla zaoferowała amerykańskim konsumentom zniżkę w wysokości 7500 USD na odbiór swoich dwóch najpopularniejszych modeli przed końcem roku, co potęguje obawy, że popyt spada. Dla Tesli, której wycena opiera się na perspektywach przyszłego wzrostu, obawy te odzwierciedlają znaczne ryzyko.

– Większość słabości akcji w tym roku wynika ze wskaźników pokazujących słabnący popyt na całym świecie – powiedział Craig Irwin, analityk w Roth Capital Partners. Szacunkowy wzrost przychodów Tesli „nadal jest niesamowity, ale nie 385 miliardów dolarów, jak wycena rynkowa”, powiedział, odnosząc się do wartości z końca ubiegłego tygodnia.

Czytaj więcej

Akcje Tesli szukają dna

Analitycy spodziewają się, że przychody wzrosną średnio o 54 proc. w 2022 r. i 37 proc. w 2023 r., wynika z danych zebranych przez Bloomberg.

Nadzieja, że Tesla będzie wiodącą firmą EV w przyszłości zdominowanej przez samochody elektryczne, doprowadziła do spektakularnego ośmiokrotnego wzrostu akcji w 2020 roku, dając miejsce w S&P 500 i w pewnym momencie piąte miejsce pod względem wartości w indeksie.

Ale w tym roku równie szybko nastąpiło odwrócenie trendu. Koncern stracił 69 proc. swojej wartości w związku z przejęciem Twittera przez Muska i związanymi z tym zawirowaniami, inwestorzy niepokoją się aktywami wzrostowymi, a ostatnio obawiają się, że wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe ostudzą entuzjazm konsumentów dla pojazdów elektrycznych.

– Mamy poczucie, że udział firmy w rynku osiągnął szczyt, a obawy związane z nadmiernym poleganiem na Chinach w zakresie zysków i zamknięciem fabryk ciążą na akcjach – powiedział Jeffrey Osborne, analityk w firmie Cowen. Tesla „wydaje się, że nadrobiła zaległości, ponieważ ucieka się do promocji, aby przenieść samochody, a czas dostawy wynosi 1-2 tygodnie w większości krajów na świecie”.

Analitycy z Wall Street zaczęli zgłaszać ostrzeżenia o popycie na pojazdy elektryczne na początku tego miesiąca, a średnia 12-miesięczna cena docelowa Tesli spadła o 10 proc. od końca listopada. Tymczasem średnie skorygowane szacunki zarobków na 2022 r. spadły o ponad 4 proc. w porównaniu z zaledwie trzema miesiącami temu.

Tesla odnotowała w tym roku wyparowanie wartości dla akcjonariuszy w wysokości około 720 miliardów dolarów. Załamanie jest jednym z największych czynników przyczyniających się do spadku S&P 500 w 2022 r., po Amazonie, Microsoft i Apple. Mimo to ogólne nastawienie analityków do Tesli pozostaje bycze, z najwyższym udziałem kupuj lub równoważnych ocen od początku 2015 roku.

– Pomimo notowań akcji, krzywa innowacyjności Tesli wydaje się przyspieszać, co stanowi wyraźny kontrast w porównaniu z innymi dużymi firmami technologicznymi, których stopniowe aktualizacje produktów wydają się w najlepszym przypadku stagnacyjne – napisał analityk Canaccord Genuity, George Gianarikas, w notatce z zeszłego tygodnia. Dodał, że ej majątek zmniejszył się najbardziej w tym roku. Od stycznia stał się biedniejszy o 140 miliardów dolarów. Na drugim miejscu wśród przegranych jest Jeff Bezos ze stratą 86 miliardów dolarów.

Analizy rynkowe
Lipiec zawsze udany dla krajowych obligacji. Dla akcji zwykle też
Materiał Promocyjny
Jak spowolnić rosnącą przepaść cyfrową i przyspieszyć gospodarkę?
Analizy rynkowe
Efektowne stopy zwrotu z akcji tegorocznych liderów zwyżki
Analizy rynkowe
Kupować IT, unikać węgla? Sektorowy przegląd GPW
Analizy rynkowe
Hossa w Warszawie. Wspinaczka indeksów będzie coraz trudniejsza
Analizy rynkowe
Zagranica może marzyć o tak szerokiej hossie
Analizy rynkowe
Hossa na Wall Street zdominowana przez Wspaniałą Siódemkę. Co z tego wynika?