#WykresDnia: Upadek optymizmu

Poziom optymizmu na temat globalnego wzrostu jest niższy niż kiedykolwiek. Zwrot na rynku z tych poziomów zaskoczyłby wszystkich.

Publikacja: 20.06.2022 10:12

#WykresDnia: Upadek optymizmu

Foto: Shutterstock

Foto: parkiet.com

Amerykański rynek akcji oficjalnie wszedł w bessę, wynika z czerwcowej ankiety BofA Fund Manager Survey (FMS), która sygnalizuje głęboki pesymizm inwestorów.

Badanie wykazało, że inflacja nadal pozostanie wysoka w porównaniu z historią, więc zdecydowanie najpopularniejszym opisem sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych 12 miesięcy jest „stagflacja" - taka jest ocena 83 proc. badanych (wzrost z 77 proc.), najwyższy poziom od czerwca 2008 r. Badanie pokazuje cały czas niski optymizm co do globalnego wzrostu (netto minus 73 proc.), strach przed stagflacją najwyższy od czerwca 2008 r., prognozy zysków gorsze od września 2008 r. (Lehman). Inwestorzy mówią teraz firmom, aby „zachowywały się bezpiecznie". Chcą, aby wzmocniły swoje bilanse (o 44 proc. w porównaniu z 41 proc., najwięcej od stycznia 2021 r.), zamiast zwiększać wydatki na wydatki inwestycyjne lub zwracać gotówkę akcjonariuszom poprzez wykupy.

Optymizm co do globalnego wzrostu spadł do nowego niskiego poziomu. Procent netto inwestorów FMS oczekujących silniejszej gospodarki spadł do minus 73 procent, najniższego poziomu od 1994 roku.

Inwestorzy wydają się teraz przekonani, że inflacja będzie niższa w przyszłym roku, więcej niż kiedykolwiek od kiedy GFC/Lehman bada spodziewany spadek inflacji.

Jak wynika z badania BofA, globalne oczekiwania dotyczące zysków spadły do minus 72 proc. netto (z 66 proc.), najsłabiej od września 2008 roku. Badanie wskazuje, że duże minima w globalnych oczekiwaniach dotyczących zysków wystąpiły w innych momentach kryzysu na Wall Street (LTCM, pęknięcie bańki Dotcom, bankructwo Lehmana i Covid).

W porównaniu z ostatnimi 10 latami inwestorzy mają długi portfel gotówkowy, stawiają na towary i opiekę zdrowotną i bardzo niedoważają akcje, technologie, strefę euro i rynki wschodzące.

Podobnie jest w Wielkiej Brytanii. Według najnowszego raportu BDO Business Trends optymizm biznesowy spadł do najniższego poziomu od ponad roku, spadając o 4,82 punktu do 101,93, ponieważ firmy zmagają się z rosnącymi trudnościami gospodarczymi. Maj był drugim miesiącem spadków indeksu z rzędu, popychając go do najniższego poziomu od kwietnia 2021 r., kiedy złagodzono ograniczenia związane z koronawirusem. Spadek był spowodowany przede wszystkim przez sektor usług, który odczuł „pełną siłę" konsumentów zacieśniających wydatki na rzeczy nieistotne. Indeks optymizmu usług BDO spadł o 5,35 punktu do 100,95 w maju i obecnie znajduje się tuż powyżej poziomu 100, który oznacza średni długoterminowy wzrost.

Perspektywy przedsiębiorstw są zgodne ze spadkami produkcji, ponieważ rosnące wyzwania gospodarcze wywierają presję na spadek produkcji w sektorze produkcyjnym i usługowym. Indeks Produkcji BDO spadł w maju o 1,86 punktu do 100,53 – najniższego odczytu od 14 miesięcy. Pomimo spadku zaufania przedsiębiorców, poziom zatrudnienia „przełamuje trend", ponieważ wskaźnik zatrudnienia BDO osiągnął w maju najwyższy poziom od ponad trzech lat. Wznosząc się o 0,89 punktu do 113,89, indeks przekracza teraz poziomy sprzed pandemii, odnotowując najwyższy odczyt od marca 2019 r.

Kaley Crossthwaite, partner w BDO LLP, powiedział: „Fakt, że optymizm biznesowy jest teraz na tym samym poziomie, co ponad rok temu, gdy kraj wciąż doświadczał ograniczeń związanych z koronawirusem, rysuje niepokojący obraz dla brytyjskiej gospodarki. Osłabiona siła nabywcza konsumentów niewątpliwie mocno obciąża firmy i będzie nadal ograniczać wzrost w nadchodzących miesiącach.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?