Po bardzo słabych maju, czerwcu i lipcu, kiedy indeks WIG-Banki stracił odpowiednio 5 proc., 4 proc. i 8 proc., początek sierpnia przynosi poprawę nastrojów. Głównie dzięki ostudzeniu wypowiedzi polityków na temat wprowadzenia podatku bankowego i przewalutowania kredytów frankowych, ale pomogły też dobre wyniki banków za II kwartał, które w kilku przypadkach okazały się lepsze od oczekiwanych.
Wyceny stopniały...
Analitycy DM BZ WBK zwracają uwagę, że negatywne nastroje panowały także wobec innych banków z rynków wschodzących, co przyczyniło się do spadków notowań największych polskich instytucji, jak Pekao, BZ WBK (straciły po 12 proc. w ciągu miesiąca) czy PKO BP (-6 proc.), lepiej zaś radziły sobie kursy mniejszych kredytodawców, np. Aliora (-3 proc.) czy ING BSK (-1 proc.).
W ostatnich dniach WIG- -Banki powoli zyskiwał. – Sytuacja na razie się uspokoiła, pewnie można liczyć na odbicie, ale temat wróci i znów będziemy mieli do czynienia ze spadkami. Od początku roku trwa taka karuzela – uważa Marcin Materna, dyrektor działu analiz w Millennium DM.
Od początku roku WIG- -Banki stracił 13,5 proc. i notowania wszystkich kredytodawców, z wyjątkiem Aliora, mocno spadły. W dół poszły też wskaźniki wycen. Obecnie C/Z dla Millennium na 2015 r. wynosi ok. 11, co jest wartością nieobserwowaną dla tego banku od wielu lat i znacznie poniżej historycznej średniej w okolicach 15. Podobnie jest w BZ WBK, którego C/Z w latach 2013 i 2014 sięgał 16–17, natomiast prognozowany na ten rok to ok. 13,8. Poniżej historycznej średniej notowany jest też PKO BP z prognozowanym C/Z w okolicach 13,6. Dla Getin Noble Banku wskaźnik ten wynosi tylko 10,4, kiedy w poprzednich latach bank notowany był w okolicach 15–17. W mniejszym stopniu przeceniono ING BSK, którego C/Z w ostatnich latach oscylował w przedziale 17–22, zaś przy obecnej wycenie i prognozowanym zysku na 2015 r. wynosi 15,9.
...ale niepewność trwa
Według analityków DM BZ WBK w krótkim terminie wśród banków z GPW warto przeważać wobec indeksu WIG30 te instytucje, które nie mają ekspozycji na kredyty we frankach, czyli Alior Bank, ING BSK i Bank Handlowy. „Pomimo ostatniej wyprzedaży ostrożnie nadaliśmy pozostałym bankom zalecenie »neutralnie«, spodziewając się pojawienia ze strony PiS nowej propozycji przewalutowania kredytów hipotecznych we frankach" – piszą analitycy DM ZB WBK w najnowszym raporcie. Ich zdaniem znaczna część ryzyk regulacyjnych jest już w cenach. Jednak zagrożenia dla wyników banków związane z przewalutowaniem są spore i dlatego DM BZ WBK obniżył zalecenie do „neutralnie" z „przeważaj".