Dług liczy na Rezerwę Federalną

Inwestorzy oczekują zmiany polityki monetarnej na świecie, co przyczyniło się do silnych spadków rentowności. Czy lekkie spowolnienie gospodarki w USA to wystarczający argument?

Publikacja: 18.06.2019 13:49

Dług liczy na Rezerwę Federalną

Foto: Bloomberg

W oczekiwaniu na środowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), a przede wszystkim publikację projekcji stóp procentowych, inwestorzy na rynku długu w ostatnim tygodniu odetchnęli z ulgą. Rentowności obligacji skarbowych się ustabilizowały. Jednak perspektywa łagodzenia polityki monetarnej przez najważniejsze banki centralne powinna wspierać wyceny papierów rządowych w najbliższych tygodniach.

Trwająca od jesieni ubiegłego roku hossa na globalnym rynku długu charakteryzuje się spadkiem rentowności obligacji na świecie przeciętnie o 80 pkt baz. Spośród rynków rozwiniętych najmniej zarobili inwestorzy nabywający japońskie 10-latki, których dochodowość spadła zaledwie o 28 pkt baz., z 0,16 proc. do -0,12 proc., osiągając i tak najniższy poziom od lipca 2016 r. Uchodzące za bezpieczną przystań papiery Szwajcarii dały zarobić na długim końcu 60 pkt baz., podobnie jak obligacje czeskie. Największe zyski liczą inwestorzy, którzy kupili australijskie 10-letnie papiery z rentownością 2,75 proc. w październiku 2018 r. Obecnie są one handlowane prawie 135 pkt baz. niżej, notując jednocześnie historyczne minima.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?