JP Morgan zapłaci rekordową karę za manipulacje

Największy bank w Stanach Zjednoczonych zgodził się zapłacić rekordową grzywnę 920 mln USD za manipulacyjne transakcjami kontraktów terminowych na rynku metali szlachetnych i obligacji skarbowych.

Publikacja: 30.09.2020 11:49

JP Morgan zapłaci rekordową karę za manipulacje

Foto: AFP

Amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC), regulator rynku kontraktów terminowych stwierdził, że JPMorgan Chase był zaangażowany w oszukańcze postępowanie przez okres co najmniej ośmiu lat. W okresie 2008 – 2016 traderzy banku złożyli setki tysięcy fałszywych zleceń, które zostały złożone i szybko anulowane, ponieważ nigdy nie miały być wykonane. W efekcie, na rynku kreował się fałszywy popyt na dane aktywa, dzięki któremu JP Morgan zarobił setki milionów USD.

- Ta decyzja wysyła ważną wiadomość, że jeśli zaangażujesz się w manipulacyjne i oszukańcze praktyki handlowe, zostaniesz złapany, ukarany i zmuszony do zwrócenia nieuczciwie zdobytych zysków - powiedział James McDonald, dyrektor CTFC.

W ciągu ośmiu lat 15 traderów banku spowodowało straty w wysokości ponad 300 mln USD innym uczestnikom rynków metali szlachetnych i skarbowych. JPMorgan przyznał się do winy za działania swoich pracowników. Bank zgodził się zapłacić 920 mln USD, na które składa się kara oraz rekompensaty dla uczestników rynku.

Technika, którą do manipulacji wykorzystał JP Morgan znana jest już od dawna. Określana jest jako „spoofing" i polega na szybkim składaniu i wycofywaniu z rynku wielkich zleceń. Jednak nigdy wcześniej żaden podmiot nie został ukarany tak wysoką karą.

- Spoofing jest nielegalny, jednocześnie będąc tak prostym - mówi Heath Tarbert, prezes CFTC. - To rekordowe działanie w zakresie egzekwowania prawa pokazuje zaangażowanie CFTC w bycie surowym wobec tych, którzy celowo łamią nasze zasady, bez względu na to, kim są. Próby manipulowania naszymi rynkami nie będą tolerowane – dodał.

JPMorgan już wcześniej miał postawione zarzuty za inne rynkowe manipulacje. W 2015 r. bank przyznał się do popełnienia przestępstwa w związku z zarzutami antymonopolowymi. JP Morgan wraz z kilkoma innymi globalnymi bankami spiskował w celu manipulacji kursem dolara i euro. Bank zgodził się wówczas zapłacić 550 mln USD kary.

Gospodarka światowa
Producenci samochodów z Europy w coraz głębszym kryzysie
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
Wszystkie troski premiera Keira Starmera
Gospodarka światowa
Miliarderzy bogatsi dzięki Trumpowi. Ich majątki poszybowały po wyborach
Gospodarka światowa
Szalony tydzień akcji Trump Media. Jaka będzie przyszłość spółki prezydenta elekta?
Gospodarka światowa
Ponad bilion dolarów kapitalizacji. Tesla zyskuje po wygranej Trumpa
Gospodarka światowa
Nowy pakiet stymulacyjny w Chinach