grupa: mieszane zagraniczne aktywnej alokacji
Pekao Kompas to relatywnie bezpieczna alternatywa dla tradycyjnych funduszy dłużnych i akcji. Subfundusz zbudowany jest w oparciu o instrumenty dłużne z ograniczoną ekspozycją na ryzyko stopy procentowej oraz część akcyjną, złożoną z firm o jasno zdefiniowanych krótko- i średnioterminowych przesłankach dla wzrostu kursu. Poziom zaangażowania subfunduszu w akcje zależy od dostępności takich „okazji inwestycyjnych". Taka polityka przyniosła nam bardzo dobre wyniki (a jednocześnie niską zmienność) od momentu jej wprowadzenia na początku roku 2019. W 2020 r. subfundusz sprawnie przeszedł marcową zawieruchę na rynkach, a tegoroczny wynik to obecnie 4 proc. Strategia subfunduszu, kładąca duży nacisk na kontrolę ryzyka, dobrze pasuje do obecnej sytuacji rynkowej.
Kamil Sobolewski
strateg i zarządzający, Skarbiec TFI
wskazany fundusz: Skarbiec Nowej Generacji
grupa: akcji globalnych rynków rozwiniętych
Skarbiec Nowej Generacji inwestuje w spółki, których biznes jest powiązany ze strukturalnymi trendami demograficznymi. Tematy starzejącego się społeczeństwa, wyniszczających chorób cywilizacyjnych, automatyzacji i robotyzacji pracy czy zmieniających się nawyków konsumentów stanowią podstawę procesu selekcji spółek do portfela. W przewidywalnej przyszłości siła tych trendów powinna prowadzić do szybszego niż rynek wzrostu wskazanych branż, a selekcja spółek jest jedną z najmocniejszych stron zespołu inwestycyjnego Skarbiec TFI.
Adam Łukojć
zarządzający, TFI Allianz Polska
wskazany fundusz: Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek
grupa: akcji polskich małych i średnich spółek
Tym, którzy mogą zainwestować część portfela w fundusz akcji i uważają, że hossa w Polsce dopiero się rozpoczęła, można polecić zainteresowanie się subfunduszem Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek. Na warszawską giełdę zaczęły płynąć pieniądze, co może wspierać ceny akcji zwłaszcza małych i średnich spółek, chętnie wybieranych przez polskich inwestorów. Z powodu ograniczonej płynności są one szczególnie wrażliwe na przepływy kapitału. Dodatkowo polskie spółki, w tym także „misie", ogólnie poprawiają wyniki, a ich akcje nie są drogie.
Sebastian Linski
zarządzający oraz dyrektor akcji zagranicznych, Uniqa TFI
wskazany fundusz: Uniqa Selective Equity
grupa: akcji globalnych rynków rozwiniętych
Na II półrocze 2021 polecamy fundusz Uniqa Selective Equity. Czynniki, które miały negatywny wpływ na zachowanie funduszu, czyli rotacja ze spółek „growth" do „value" oraz rosnące rentowności obligacji wydają się już być odzwierciedlone w cenach. Wysokie odczyty inflacji nie mają już takiego wpływu na zachowanie rynków akcji co wcześniej – oczekuje się, że jest to przejściowe zjawisko, a gołębie komunikaty z banków centralnych uspokajają inwestorów. Wyniki finansowe spółek portfelowych za I kwartał okazały się być bardzo mocne, często skutkując podniesieniem prognoz na cały 2021 r. Powyższe w połączeniu ze słabszym zachowaniem kursu sprowadziło ich wyceny do bardzo atrakcyjnych poziomów, które oferują niezwykle korzystną perspektywę inwestycyjną na kolejne okresy.