Tesla traci grunt pod nogami na rynku samochodów elektrycznych w Chinach

Mimo wzrostu produkcji w fabryce w Szanghaju, październikowa sprzedaż spadła o ponad 22 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Tymczasem chiński BYD notuje rekordowe wyniki, prześcigając Teslę zarówno pod względem sprzedaży, jak i przychodów.

Publikacja: 05.11.2024 07:52

Tesla traci grunt pod nogami na rynku samochodów elektrycznych w Chinach

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

Chiński gigant pojazdów elektrycznych BYD odnotował rosnącą sprzedaż, po raz pierwszy przewyższając globalnego rywala Teslę pod względem kwartalnych przychodów w miarę postępu ekspansji na rynki zagraniczne.

Gigant pojazdów elektrycznych i akumulatorów jest wiodącym graczem w ostatnich działaniach chińskich firm motoryzacyjnych zmierzających do ekspansji zagranicznej – planom, które są coraz bardziej zagrożone przez drażliwe spory handlowe między Pekinem a Zachodem.

Przychody BYD wyższe niż przychody Tesli

Jak wynika z danych złożonych na giełdzie w Hongkongu, BYD odnotowało w trzecim kwartale przychody operacyjne w wysokości 201,1 miliarda juanów (28,2 miliarda dolarów), co oznacza wzrost o 24 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Kwartalne przychody firmy z siedzibą w Shenzhen po raz pierwszy przekroczyły przychody Tesli, która odnotowała w trzecim kwartale przychody w wysokości 25,2 miliarda dolarów.

Zysk netto BYD w tym okresie wyniósł 11,6 miliarda juanów (1,6 miliarda dolarów), co oznacza wzrost o 11,5 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku.

Perspektywy rentowności Tesli zostały poddane wzmożonej analizie po obniżeniu cen pojazdów w ciągu mniej więcej ostatniego roku w odpowiedzi na zwiększoną ofertę innych firm – w tym BYD – w branży pojazdów elektrycznych.

Jednak firma Elona Muska odnotowała zysk za trzeci kwartał w wysokości 2,2 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 17 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Chińskie elektryki okładane cłami

BYD – która przyjęła angielskie hasło „Build Your Dreams” – jest najważniejszym producentem pojazdów elektrycznych w Chinach, największym rynku motoryzacyjnym na świecie.

Początkowy szybki wzrost sprzedaży BYD i jej konkurentów z branży na rynku krajowym był częściowo ułatwiony dzięki hojnym dotacjom z Pekinu.

Unia Europejska stwierdziła jednak, że szerokie wsparcie państwa, jakim cieszą się chińskie firmy, doprowadziło do nieuczciwej konkurencji, a dochodzenie przeprowadzone przez blok wykazało, że dotacje Pekinu podcinały lokalnych konkurentów.

UE ogłosiła, że nałoży dodatkowe cła w wysokości do 35,3 proc. na chińskie pojazdy elektryczne, co szef handlu Valdis Dombrovskis określił jako „wspieranie uczciwych praktyk rynkowych i europejskiej bazy przemysłowej”.

Pekin ostro skrytykował te środki, twierdząc, że złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu i obiecując „podjąć wszelkie niezbędne środki, aby stanowczo chronić uzasadnione prawa i interesy chińskich firm”.

Na początku tego roku Stany Zjednoczone i Kanada podniosły cła na chińskie pojazdy elektryczne do 100 proc.

BYD chce otwierać fabryki na Węgrzech i w Turcji

Chiny chcą, aby do 2035 r. sprzedaż samochodów składała się głównie z modeli elektrycznych i hybrydowych. Jak podaje Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów, nadzieje na realizację tych ambicji wzrosły w lipcu, kiedy po raz pierwszy tego typu pojazdy stanowiły ponad połowę całej sprzedaży krajowej.

Pierwotnie specjalizująca się w projektowaniu i produkcji akumulatorów, w 2003 roku BYD rozszerzyła swoją działalność na przemysł motoryzacyjny.

Najnowsze wyniki kwartalne publikowane są w czasie, gdy zatłoczony chiński sektor pojazdów elektrycznych jest uwikłany w zaciekłą wojnę cenową, która odbija się na rentowności, podczas gdy mniejsze firmy walczą o utrzymanie konkurencyjności.

BYD stwierdziło w raporcie za pierwszą połowę tego roku, że „skutecznie uporało się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą wzmożona konkurencja w przemyśle”.

W miarę jak nasilają się walki na rodzimym rynku, BYD wzmaga nacisk na globalizację, planując otwarcie fabryk na Węgrzech i w Turcji.

Wykres Dnia
Złoto i bitcoin dają większą równowagę portfela inwestycyjnego
Wykres Dnia
Pesymizm niemieckich prezesów zapowiada trzeci rok recesji
Wykres Dnia
Mocne spadki cen nieruchomości w dużych miastach USA
Wykres Dnia
Wskaźnik produkcji dla stanu Filadelfia najwyższy od kwietnia 2021 r.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Wykres Dnia
Chiny grożą Stanom Zjednoczonym dewaluacją juana
Wykres Dnia
W Niemczech spada sprzedaż samochodów elektrycznych