Tesla traci grunt pod nogami na rynku samochodów elektrycznych w Chinach

Mimo wzrostu produkcji w fabryce w Szanghaju, październikowa sprzedaż spadła o ponad 22 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Tymczasem chiński BYD notuje rekordowe wyniki, prześcigając Teslę zarówno pod względem sprzedaży, jak i przychodów.

Publikacja: 05.11.2024 07:52

Tesla traci grunt pod nogami na rynku samochodów elektrycznych w Chinach

Foto: Bloomberg

parkiet.com

Chiński gigant pojazdów elektrycznych BYD odnotował rosnącą sprzedaż, po raz pierwszy przewyższając globalnego rywala Teslę pod względem kwartalnych przychodów w miarę postępu ekspansji na rynki zagraniczne.

Gigant pojazdów elektrycznych i akumulatorów jest wiodącym graczem w ostatnich działaniach chińskich firm motoryzacyjnych zmierzających do ekspansji zagranicznej – planom, które są coraz bardziej zagrożone przez drażliwe spory handlowe między Pekinem a Zachodem.

Przychody BYD wyższe niż przychody Tesli

Jak wynika z danych złożonych na giełdzie w Hongkongu, BYD odnotowało w trzecim kwartale przychody operacyjne w wysokości 201,1 miliarda juanów (28,2 miliarda dolarów), co oznacza wzrost o 24 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Kwartalne przychody firmy z siedzibą w Shenzhen po raz pierwszy przekroczyły przychody Tesli, która odnotowała w trzecim kwartale przychody w wysokości 25,2 miliarda dolarów.

Zysk netto BYD w tym okresie wyniósł 11,6 miliarda juanów (1,6 miliarda dolarów), co oznacza wzrost o 11,5 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku.

Perspektywy rentowności Tesli zostały poddane wzmożonej analizie po obniżeniu cen pojazdów w ciągu mniej więcej ostatniego roku w odpowiedzi na zwiększoną ofertę innych firm – w tym BYD – w branży pojazdów elektrycznych.

Jednak firma Elona Muska odnotowała zysk za trzeci kwartał w wysokości 2,2 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 17 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Chińskie elektryki okładane cłami

BYD – która przyjęła angielskie hasło „Build Your Dreams” – jest najważniejszym producentem pojazdów elektrycznych w Chinach, największym rynku motoryzacyjnym na świecie.

Początkowy szybki wzrost sprzedaży BYD i jej konkurentów z branży na rynku krajowym był częściowo ułatwiony dzięki hojnym dotacjom z Pekinu.

Unia Europejska stwierdziła jednak, że szerokie wsparcie państwa, jakim cieszą się chińskie firmy, doprowadziło do nieuczciwej konkurencji, a dochodzenie przeprowadzone przez blok wykazało, że dotacje Pekinu podcinały lokalnych konkurentów.

UE ogłosiła, że nałoży dodatkowe cła w wysokości do 35,3 proc. na chińskie pojazdy elektryczne, co szef handlu Valdis Dombrovskis określił jako „wspieranie uczciwych praktyk rynkowych i europejskiej bazy przemysłowej”.

Pekin ostro skrytykował te środki, twierdząc, że złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu i obiecując „podjąć wszelkie niezbędne środki, aby stanowczo chronić uzasadnione prawa i interesy chińskich firm”.

Na początku tego roku Stany Zjednoczone i Kanada podniosły cła na chińskie pojazdy elektryczne do 100 proc.

BYD chce otwierać fabryki na Węgrzech i w Turcji

Chiny chcą, aby do 2035 r. sprzedaż samochodów składała się głównie z modeli elektrycznych i hybrydowych. Jak podaje Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów, nadzieje na realizację tych ambicji wzrosły w lipcu, kiedy po raz pierwszy tego typu pojazdy stanowiły ponad połowę całej sprzedaży krajowej.

Pierwotnie specjalizująca się w projektowaniu i produkcji akumulatorów, w 2003 roku BYD rozszerzyła swoją działalność na przemysł motoryzacyjny.

Najnowsze wyniki kwartalne publikowane są w czasie, gdy zatłoczony chiński sektor pojazdów elektrycznych jest uwikłany w zaciekłą wojnę cenową, która odbija się na rentowności, podczas gdy mniejsze firmy walczą o utrzymanie konkurencyjności.

BYD stwierdziło w raporcie za pierwszą połowę tego roku, że „skutecznie uporało się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą wzmożona konkurencja w przemyśle”.

W miarę jak nasilają się walki na rodzimym rynku, BYD wzmaga nacisk na globalizację, planując otwarcie fabryk na Węgrzech i w Turcji.

Wykres Dnia
Giganci technologiczni wydadzą w tym roku ponad 200 mld dolarów na rozwój AI
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Wykres Dnia
Inflacja w Niemczech przyspieszyła w październiku, osiągając 2 proc.
Wykres Dnia
Nastroje niemieckich konsumentów poprawiają się, ale pozostają „wyjątkowo niskie”
Wykres Dnia
Najlepszy okres handlowy IV kwartału dla amerykańskich akcji od 1928 r.
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Wykres Dnia
„Efekt Trumpa” uderza w europejskie giełdy
Wykres Dnia
Plany kandydatów na prezydenta pogorszyłyby problem długu USA