Chińskie banki wykorzystują swapy do budowania krótkich pozycji w dolarze

Przyjęcie przez Chiny tajnej strategii zarządzania walutą naraża krajowe banki na miliardy dolarów potencjalnych strat i zapewnia łatwe zyski inwestorom po drugiej stronie handlu. A na dodatek Chinom zarzuca się manipulowanie danymi o handlu zagranicznym.

Publikacja: 06.09.2024 09:18

Chińskie banki wykorzystują swapy do budowania krótkich pozycji w dolarze

Foto: Bloomberg

parkiet.com

W centrum tego wszystkiego znajdują się transakcje zwane swapami walutowymi. Według osób zaznajomionych z tą sprawą, po cichu stały się one kluczowym narzędziem dla państwowych banków chińskich, które chcą wesprzeć juana w okresach nadmiernej presji sprzedaży.

Według niektórych szacunków chińskie banki od zeszłego roku wykorzystują swapy do budowania krótkich pozycji w dolarze na kwotę przekraczającą 100 miliardów dolarów. To wypchnęło jedną miarę rynku swapów do ekstremalnych poziomów, tworząc jeszcze w lipcu praktycznie wolne od ryzyka stopy zwrotu na poziomie około 6 proc. dla traderów, którzy opowiedzieli się po drugiej stronie. Chociaż od tego czasu zyski te uległy osłabieniu – i istnieje szansa, że ​​chińskie banki ostatecznie zyskają, jeśli juan się umocni – osoby zaznajomione z tymi transakcjami szacują, że banki poniosły od 5 do 16 miliardów dolarów strat w stosunku do wartości rynkowej, gdy waluta załamała się wcześniej w tym roku.

To najnowszy efekt uboczny zmiany podejścia Chin do zarządzania walutą po nieudanej dewaluacji w 2015 r., która doprowadziła władze do spalenia 650 miliardów dolarów rezerw walutowych, próbując powstrzymać spadek juana do poziomów, które według nich mogły spowodować odpływ kapitału lub zaszkodzić krajowi firm, które zaciągnęły pożyczki za granicą. Ponieważ banki ponoszą obecnie największy ciężar wysiłków na rzecz wsparcia juana, Chinom udało się ustabilizować walutę bez zmniejszania rezerw, co mogłoby zachęcić do natarcia niedźwiedzich spekulantów, chcących sprawdzić, jaką siłę ognia jest gotowy wdrożyć Ludowy Bank Chin.

Jak banki ratują juana

W grudniu ub.r. główne chińskie banki państwowe kupowały juana na rynkach walutowych, aby zapobiec jego nadmiernemu osłabieniu po tym, jak agencja ratingowa Moody's obniżyła perspektywę Chin do negatywnej.

Banki państwowe wymieniały juana na dolary amerykańskie na krajowym rynku swapów i szybko sprzedawały dolary na rynku kasowym, aby wesprzeć juana przez całą sesję giełdową 5 grudnia.

W 2022 r. chińskie banki państwowe często sprzedawały dolary, aby spowolnić spadek juana w stosunku do dolara amerykańskiego. Rynki często postrzegały te posunięcia jako oznakę oficjalnych prób złagodzenia presji na walutę, chociaż banki mogą również handlować na własne konta.

Jak jest naprawdę nadwyżka handlowa Chin?

Tymczasem Brad Setser, członek Rady ds. Stosunków Zagranicznych i były urzędnik USA ds. handlu i skarbu stwierdził, że Chiny powinny wyjaśnić rosnące rozbieżności w danych dotyczących bilansu płatniczego, które przesłaniają rosnącą nierównowagę na świecie. Nadwyżka kraju w handlu towarami wykazana w danych BoP – opracowanych przez Państwową Administrację Walutową – jest znacznie niższa od tej zgłaszanej przez organy celne od 2022 r.

– Są to ogromne luki, które podają w wątpliwość niektóre korekty danych, jakie Chiny wprowadzają – powiedział Setser.

Różnica budzi kontrowersje, ponieważ kraje starają się ocenić prawdziwą wielkość nadwyżki handlowej Chin, oskarżając Pekin o nieuczciwe subsydiowanie eksportu w celu napędzania wzrostu. W czerwcu Departament Skarbu USA wezwał Pekin do wyjaśnień w sprawie tej różnicy.

Dane opublikowane w zeszłym miesiącu pokazały, że anomalia w pomiarze nadwyżki handlowej w dalszym ciągu rosła, osiągając rekordową kwotę 87 miliardów dolarów w drugim kwartale i prawie 150 miliardów dolarów w pierwszej połowie roku.

Według Setsera inne zagadki obejmują rosnący deficyt dochodów z inwestycji w Chinach pomimo wzrostu stóp procentowych. W niedawnym raporcie argumentował, że wygląda na to, że Chiny zaniżają swoje dochody z bilionów dolarów znajdujących się w zagranicznych aktywach.

Setser szacuje, że nadwyżka Chin jest bliższa 700 miliardów dolarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż odnotowana nadwyżka na rachunku obrotów bieżących, która w zeszłym roku wyniosła 253 miliardy dolarów. Departament skarbu USA oszacował wcześniej, że rozbieżność w nadwyżce handlowej będzie równa ponad 1% produktu krajowego brutto Chin w 2023 r.

SAFE przypisuje lukę w nadwyżkach towarów wzrostowi „produkcji bez fabryki”, w ramach której globalne firmy zlecają produkcję towarów chińskim firmom w specjalnych strefach wolnego handlu.

Może to prowadzić do deficytu w danych SAFE, ale nie w danych celnych, ponieważ według Międzynarodowego Funduszu Walutowego te pierwsze obejmują transakcje między przedsiębiorstwami chińskimi i zagranicznymi, podczas gdy drugie opierają się na fizycznym przepływie towarów przez granice. Może to w dużym stopniu wyjaśniać rozbieżności na podstawie informacji dostarczonych przez władze, jak stwierdził Fundusz w sierpniowym raporcie.

Wykres Dnia
Liczba ofert pracy w USA najniższa od 2021 roku
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym
Wykres Dnia
Obawy o chiński popyt powodują spadek cen ropy naftowej
Wykres Dnia
Volkswagen rozważa pierwsze w historii zamknięcia fabryk w Niemczech
Wykres Dnia
Przewartościowane meksykańskie peso wreszcie spada
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Wykres Dnia
Historyczny spadek zapadalności globalnych obligacji śmieciowych
Wykres Dnia
Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA znów spada