Amerykańska waluta zaczęła rosnąć już w zeszłym tygodniu, ponieważ oczekuje się, że amerykańska polityka pieniężna pozostanie zaostrzona dłużej, niż początkowo oczekiwano. Wysoka inflacja, gorąca gospodarka i przemówienia przywódców Fed skłoniły rynek do zrozumienia, że przed instytucją jeszcze daleka droga, zanim poczuje się komfortowo i będzie mogła obniżyć stopy procentowe.
Wraz z wyższymi stopami procentowymi w USA rośnie także dolar – nie tylko w Brazylii, ale na całym świecie. Dzieje się tak dlatego, że trzymanie pieniędzy w USA jest bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Stopa procentowa w USA wynosi obecnie od 5,25 proc. do 5,5 proc., co jest dla Amerykanów zbyt wysokie.
Scenariusz krajowy też nie pomaga. Brazylia, największa gospodarka Ameryki Południowej, borykała się w ostatnich miesiącach z szeregiem problemów gospodarczych, które pogłębiają zmienność na rynkach walutowych. Wysokie stopy inflacji, powolny wzrost i niestabilność polityczna osłabiły zaufanie inwestorów, prowadząc do ucieczki kapitału i pogłębienia deprecjacji waluty.
Gwałtownie rosnący dolar ma daleko idące konsekwencje dla przeciętnego obywatela Brazylii. Oczekuje się, że towary importowane, w tym podstawowe towary i dobra konsumpcyjne, staną się droższe, co jeszcze bardziej obciąży budżety gospodarstw domowych i tak już nadwyrężone presją inflacyjną.
Przedsiębiorstwa, szczególnie te uzależnione od importowanych surowców, również odczuwają trudną sytuację, ponieważ wyższe koszty produkcji zagrażają marżom zysku i konkurencyjności. Szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa są podatne na niekorzystne skutki wahań kursów walut, co budzi obawy związane z utratą miejsc pracy i trudnościami gospodarczymi.
Tymczasem, jak pokazał w środę indeks banku centralnego, aktywność gospodarcza w Brazylii wzrosła w lutym czwarty miesiąc z rzędu. Indeks aktywności gospodarczej IBC-Br, uznawany za wiodący wskaźnik produktu krajowego brutto, wzrósł o 0,4 proc. po skorygowaniu sezonowym, zgodnie z oczekiwaniami analityków ankietowanych przez Reuters, po skorygowanym wzroście o 0,52 proc. w styczniu.